Jak dobrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne?

Mogłoby się wydawać, że okulary przeciwsłoneczne to użyteczny i stylowy dodatek do letnich stylizacji. Jednak okularów słonecznych powinniśmy używać niemal przez cały rok, włączając w to porę zimową, kiedy czasem promieni słonecznych jest jak na lekarstwo. Dobre szkła nie tylko stanowią modne dopełnienie codziennego stroju, ale co najważniejsze – chronią nasze oczy przed poważnymi chorobami czy pogłębianiem się wad wzroku. Jednak wybór odpowiednich oprawek nie jest wcale taki prosty – każdy kolejny sezon przynosi nam kolejne modele okularów przeciwsłonecznych, które warto mieć w swojej kolekcji. Jednak nie każdy rodzaj oprawek będzie pasować do kształtu naszej twarzy. Zatem jakimi zasadami kierować się podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne – określenie kształtu twarzy

Podstawową zasada, która w największym stopniu powinna determinować wybór oprawek, czy to okularów korekcyjnych czy przeciwsłonecznych, to określenie kształtu twarzy. Trzeba przyznać, że wiele kobiet w pogoni za najnowszymi trendami skutecznie pozbawia swojej twarzy odpowiednich proporcji lub po prostu dodaje sobie kilka kilogramów.

Okulary przeciwsłoneczne damskie – okrągła twarz

Okrągła twarz to częsty powód obniżonej samooceny u wielu kobiet. Można ją jednak wysmuklić odpowiednim konturowaniem twarzy, a także… oprawkami okularów przeciwsłonecznych. Wystarczy wybrać model o prostokątnym kształcie lub zwężany ku dołowi. Dobrze sprawdzą się modne od kilku sezonów „kocie” oprawki z grubymi zausznikami. Warto również postawić na ciemne kolory okularów – czarne, granatowe lub grafitowe.

Okulary przeciwsłoneczne – kwadratowa twarz

Powodem kompleksów u kobiet jest nie tylko zbyt zaokrąglona twarz, ale również kwadratowe rysy twarzy. Natury nie można oszukać, ale możemy szybko i skutecznie zniwelować nieco niedociągnięć. Dla kobiet o kwadratowej twarzy polecane są okulary przeciwsłoneczne z okrągłymi lub owalnymi szkłami. „Lenonki” od kilku lat cieszą się wielką popularności, dlatego warto mieć je w swojej kolekcji. „Awiatorki”, czyli jeden z najbardziej ponadczasowych modelów okularów przeciwsłonecznych w historii mody, dzięki zaokrąglonej części szkieł optycznie wydłużają twarz, jednocześnie nadając jej nieco łagodniejszych rysów.

Okulary przeciwsłoneczne – trójkątna twarz

Jeśli cechami charakterystycznymi dla naszej twarzy są szerokie czoło i wąski podbródek, to śmiało można ją zaliczyć w poczet twarzy trójkątnych, przypominających nieco kształt serca. W takiej sytuacji należy zrezygnować z kwadratowych okularów przeciwsłonecznych i postawić na nieco subtelniejsze modele. Podobnie jak w przypadku twarzy okrągłej, „kocie” oprawki powinny zdać egzamin, jednak należy uważać, aby nie przesadzić z ostrością kątów.

Okulary przeciwsłoneczne a brwi

Jak wyglądałaby nasza twarz bez brwi? Rzadko stawiamy sobie takie pytania, jednak bez brwi ludzka twarz pozbawiona jest proporcji, a wyrażanie emocji stałoby się niemal niemożliwe. Co brwi mają wspólnego z wyborem okularów przeciwsłonecznych? Wbrew pozorom bardzo dużo – wielkość oprawek powinna być dostosowana do kształtu i umiejscowienia brwi na naszej twarzy. Wybierając okulary należy wybierać takie, które całkowicie je zasłaniają lub takie, które w pełni je eksponując. Wybór opcji pośredniej to strzał w stopę – żadna twarz nie będzie wyglądać korzystnie.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE