Zmarszczki – jak skutecznie im zapobiegać?

Nie jest tajemnicą, że każda z nas chce jak najdłużej zachować młody wygląd swojej cery. Niestety, procesy starzenia się skóry z wiekiem przybierają na sile, jednak to wcale nie oznacza, że jesteśmy zdane na pastwę losu. Wbrew pozorom mamy wielki wpływ na to, w jakim tempie nasza skóra się traci swoje pierwotne właściwości. Styl życia, dieta czy też sposób pielęgnacji skóry twarzy odgrywają dużą rolę w walce z nieubłaganie upływającym czasem. Tylko od nas zależy, w jaki sposób zapewnimy naszej skórze godne starzenie się z wiekiem. Zatem jak zapobiegać pojawianiu się zmarszczek?

Zapobieganie zmarszczkom – kiedy rozpocząć walkę z procesem starzenia?

Dbanie o kondycję swojej cery warto zacząć już od najmłodszych lat. Co prawda skóra ulega regeneracji, jednak niektóre procesy zachodzące na poziomie strukturalnym mogą okazać się nieodwracalne. Już nastolatki powinny przykładać dużą wagę do sposobu pielęgnacji skóry twarzy, szczególnie gdy zmagają się z problemem nawracającego trądziku. Zabiegi i środki stosowane w kuracjach przeciwtrądzikowych mocno wysuszają skórę, a to z kolei prowadzi do przyśpieszenia procesów jej starzenia. Zapobieganie zmarszczkom już od wczesnej młodości pozwala ułatwić późniejszą walkę z nasilającymi się bruzdami, co jest oczywiście nieuniknione.

Zmarszczki – dlaczego nasza skóra się starzeje?

Mając nieco ponad 20 lat na karku nie zaprzątamy sobie głowy zmarszczkami, bo wciąż czujemy się młode i pełne wigoru. Nieprzespana noc czy mocno zakrapiana impreza nie odbijają się piętnem na kondycji naszej skóry, tak jak dzieje się to w przypadku kobiet dojrzałych. Niestety, wraz z wiekiem skóra traci swoje zdolności regeneracyjne – włókna kolagenowe ulegają rozluźnieniu, a poziom elastyny, czyli białka odpowiadającego za rozciągliwość i elastyczność tkanki skórnej, systematycznie spada. Przyczyną całego zamieszania są wolne rodniki, które działają destrukcyjne na warstwę lipidową chroniącą nasz organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Jak zapobiegać zmarszczkom?

Już kilka niewielkich modyfikacji w naszej codziennej rutynie może przyczynić się do spowolnienia procesów odpowiadających za starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek.

Sposób na zmarszczki: krem z filtrem UV

Należy go stosować nie tylko latem, kiedy promienie słoneczne najbardziej dają nam się we znaki, ale również przez pozostałą część roku. Nadmierna ekspozycja skóry na szkodliwe promieniowanie UV uszkadza strukturę naszej skóry i przyspiesza procesy starzenia. Co więcej, brak warstwy ochronnej na skórze to pierwszy krok do niebezpiecznych zmian skórnych, w tym również nowotworu.

Sposób na zmarszczki: intensywne nawadnianie skóry

Oprócz kremu z filtrem, w naszej kosmetyczce powinien znaleźć się również krem nawilżający na dzień i na noc. Odwodniona skóra traci swoją jędrność i elastyczność oraz jest bardziej podatna na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Nie zapominajmy również o nawilżaniu skóry od wewnątrz – picie przynajmniej 1,5l wody dziennie pozwala poważnie myśleć o zahamowaniu procesów starzenia się skóry.

Sposób na zmarszczki: zdrowy sen

Zmęczony organizm traci swoje zdolności regeneracyjne, co wpływa również na kondycję naszej cery. Efekt? Drobne zmarszczki mimiczne już w młodym wieku. Aby zwiększyć swoje szansę na jędrną, elastyczną i wypoczętą cerę powinnyśmy przesypiać przynajmniej 7 godzin na dobę. Nie ma lepszego środka przeciwdziałającego starzeniu się skóry niż zdrowy i niezakłócony sen.

Sposób na zmarszczki: odpowiednia dieta

Skutki spożywania śmieciowego jedzenia odbijają się nie tylko na naszej wadze, ale również w wyglądzie naszej skóry. Brak zbilansowanej diety pozbawia nas naturalnej broni przeciw wolnym rodnikom. Witaminy A i E pomagają zahamować proces starzenia, a witamina C korzystnie wpływa na produkcję kolagenu.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE