Kiedy słyszymy o łupieżu, myślimy od razu o skórze głowy i włosach. Istnieje jednak zupełnie inny rodzaj łupieżu, który ma inne przyczyny powstawania i objawy – chodzi o łupież pstry, chorobę skóry wywoływaną przez grzyby drożdżopodobne. U osób zmagających się z łupieżem pstrym, dochodzi do zmian skórnych – na ciele pojawiają się nieregularne plamy, skóra jest „upstrzona” białymi, beżowymi, różowymi lub jaśniejszymi niż skóra plamkami. Oprócz tego, zakażona skóra swędzi, jest sucha i szorstka lub łuszczy się. Jak skutecznie pozbyć się tego niechcianego gościa? Na szczęście istnieją na to sposoby, warto chociażby stosować dostępne w aptekach środki doustne, ale też do stosowania na skórę, takie jak specjalne szampony.
Szampon na łupież pstry – co powinien zawierać?
Rozpoczynając leczenie łupieżu pstrego, musimy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, ponieważ jest to choroba z tendencją do nawracania. Na szczęście wyleczenie jej jest możliwe, należy jednak odpowiednio dobrać składniki lecznicze. Ponieważ atakowana jest owłosiona skóra ciała, to jak najbardziej zasadne jest, by użyć szampon na łupież pstry. Podobnie jak maści do miejscowego stosowania na zmiany skórne, powinien zawierać azole, czyli składniki przeciwgrzybicze, ale nie tylko. Warto zatem wiedzieć czego szukać w składzie skutecznego szampony na łupież pstry.
Sprawdź Szampon Pityver na łupież pstry: https://poznajpityver.pl/produkt/szampon-pityver/
- Ketokonazol – skutecznie zwalcza grzyby typu Malassezia, czyli właśnie te, które wywołują łupież pstry. Pomocny w leczeniu grzybic układowych oraz powierzchniowych, jego działanie polega na blokowaniu enzymu odpowiedzialnego za biosyntezę ergosterolu – czyli składnika, który tworzy błonę komórkową grzyba. Wskutek działania ketokonazolu, zwiększa się przepuszczalność błony komórkowej grzyba, zmniejsza się jej funkcja ochronna, wzrost zostaje zahamowany, aż w końcu grzyb obumiera. Szampon na łupież pstry z ketokonazolem można profilaktycznie stosować po ustąpieniu choroby, aby uniknąć nawrotu.
- Klimbazol – kolejny składnik przeciwgrzybiczy, szczególnie aktywnie działający za drożdżaki Malassezia furfur. Wykazuje działanie podobne do ketokonazolu i oba składniki często występują wspólnie. Uwaga – może podrażniać skórę.
- Pirytionian cynku – niezwykle skuteczna, czynna substancja grzybobójcza. Działa spowalniająco na proces odnawiania się skóry, dzięki czemu hamuje namnażanie komórek zmienionych chorobowo. Oprócz działania bakterio- i grzybobójczego, łagodzi zaczerwienienia i zmniejsza świąd.
- Cynk i selen – te dwa składniki pomocnicze powinien zawierać każdy skuteczny szampon na łupież pstry. Cynk reguluje pracę gruczołów, łagodzi podrażnienia skóry, a także przyspiesza gojenie ran. Jest niezwykle pomocny w procesie leczenia łupieżu pstrego. Z kolei selen to wysoko alkalizujący mikroelement, który wpływa na detoksykację skóry, działa przeciwgrzybiczo oraz tworzy na skórze środowisko niesprzyjające rozwojowi drożdżaków.
- Siarczan magnezu – jest to inaczej nieorganiczna sól magnezu i kwasu siarkowego, znana ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, stosowana w leczeniu łupieżu pstrego.
Higiena i profilaktyka są ważne!
Łupież pstry to problem, z którym zmaga się wiele osób, szczególnie młodych. Niestety drożdżakami można zarazić się w miejscach publicznych jak basen, czy też gabinet kosmetyczny lub fryzjerski, dlatego w takich miejscach niezwykle ważne jest dbanie o odpowiednią higienę. Osoby, które wygrały batalię z łupieżem pstrym muszą też pamiętać o tym, że choroba lubi powracać, więc dobrze raz na około dwa tygodnie profilaktycznie stosować szampony na łupież pstry. I przede wszystkim nie zniechęcać się jeżeli leczenie trwa nieco dłużej lub choroba nawraca po raz kolejny – to się zdarza przy zakażeniach grzybiczych, jednak warto walczyć o zdrową skórę wszelkimi dostępnymi środkami.