Jedną z chorób dermatologicznych z którą się boryka najczęściej, jest łupież pstry. Kojarzy nam się on zazwyczaj z chorobą skóry głowy, jednak nie każdy wie, że jest też odmiana łupieżu która atakuje twarz, ramiona, tułów, klatkę piersiową zwana łupieżem pstrym. Objawy tego schorzenia to niewielkie, kilkumilimetrowe plamki – najpierw białe, które następnie przechodzą w różowe lub żółto-brunatne.
Łupież pstry – jaka jest przyczyna jego występowania?
Przyczyną tej dolegliwości są bakterie drożdżaki, które, kiedy mają sprzyjające warunki, zaczynają się namnażać. Najczęściej na tę chorobę narażone są osoby młode, które w okresie dojrzewania posiadają wzmożoną pracę gruczołów łojowych, osoby stosujące antykoncepcję doustną, osoby z obniżoną odpornością, osoby otyłe lub osoby borykające się z nadmierną potliwością. Również osoby żyjące czy przebywające w tropikach, w których wilgotny klimat sprzyja rozwojowi drożdżaków często miewają objawy łupieżu pstrego.
Jak wygląda łupież pstry?
Rezultatem choroby jest brzydkie łuszczenie się naskórka, przez to mało atrakcyjny wygląd skóry, jednak najbardziej dokuczliwym symptomem tej choroby jest nieznośny świąd lub pieczenie w miejscach zaatakowanych chorobą. Często traktujemy łupież pstry jako chorobę wstydliwą poprzez nieatrakcyjny wygląd i unikamy pokazywania miejsc zaatakowanych chorobą. W sezonie letnim, kiedy odkrywamy ciało, zmiany skórne są jeszcze bardziej widoczne głównie dlatego, że zmienione chorobowo miejsca nie opalają się tak, jak skóra zdrowa i bardziej widoczne są zmiany w pigmentacji skóry.
W jaki sposób leczyć łupież pstry?
Najczęściej zastosowanym mechanizmem radzenia sobie z objawami różnych dolegliwości łupieżu, jest szukanie domowych sposobów albo zakup leków bez recepty. Jeśli jednak chodzi o ten rodzaj choroby jak łupież pstry leki bez recepty mogą niewiele pomóc, natomiast mogą wspomagać proces leczenia, łagodzić podrażnienia, goić rany. Ponadto mogą być bardzo pomocne w pierwszym etapie postępującej choroby.
Zobacz: Leki na łupież pstry
Łupież pstry – kiedy należy pójść do specjalisty?
Kiedy jednak naturalne sposoby nie pomagają, łupież pstry jak leczyć może jedynie wiedzieć dermatolog. Po zdiagnozowaniu choroby, lekarz dostosowuje leczenie łupieżu pstrego do przebiegu choroby. Leki na łupież pstry to przede wszystkim preparaty typu maści i preparaty farmaceutyczne przeciwgrzybicze. Należy również zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację owłosionej skóry, ponieważ to właśnie tam znajduje się zwykle źródło zakażenia – najlepiej wówczas zastosować odpowiednie szampony, które mają charakter przeciwgrzybiczy i zazwyczaj radzą sobie z objawami choroby. Przy dużym nasileniu choroby, terapia miejscowa nie zdaje rezultatu i na łupież pstry leczenie wymaga terapii ogólnej, wymagającej podania leków przeciwgrzybiczych.
Należy zaznaczyć, iż choroba jest zaraźliwa, dlatego nie powinno się angażować członków rodziny w nakładaniu preparatów na chorobowo zmienione, trudno dostępne miejsca skóry. Wspomagać leczenie farmakologiczne możemy również wykorzystując domowe sposoby – skutecznym może się okazać czosnek, który posiada właściwości antyseptyczne (można z niego robić okłady), ocet jabłkowy, aloes czy olejek z drzewa herbacianego. Dobrym pomysłem są na łupież pstry leki naturalne, jak maść z propolisu czy maść nagietkowa. Warto również wspomnieć o szamponie na łupież pstry Pityver. Propolis nazywany jest naturalnym antybiotykiem, regeneruje skórę i goi stany zapalne, natomiast nagietek od wieków znajduje zastosowanie w leczeniu ran i podrażnień skóry.
Ten rodzaj choroby skórnej wymaga również zmiany garderoby na ubrania przewiewne, wyprodukowane najlepiej z naturalnych włókien. Należy również często zmieniać bieliznę oraz zmodyfikować swoją dietę na taką, która pomoże nam w uregulowaniu skóry tłustej.