Firma ubezpieczeniowa a OC – trzy rzeczy, które warto jest wiedzieć o odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie OC to jeden z podstawowych produktów na rynku ubezpieczeń, który może zaoferować właściwie każda firma ubezpieczeniowa. Najpopularniejszym rodzajem ubezpieczenia OC jest oczywiście polisa samochodowa, która jest obowiązkowa w naszym kraju. Czy wiedziałeś jednak, że polisa nie może być wystawiona wstecz lub że w niektórych sytuacjach należy Ci się zwrot składki? W dzisiejszym tekście poruszymy temat, co warto wiedzieć o OC, więc zapraszamy do lektury!

Firma ubezpieczeniowa – czy może odmówić wystawienia OC?

Tak jak wspominaliśmy we wstępie, polisa OC jest obowiązkowa w Polsce. W związku z tym czy firma ubezpieczeniowa może nam jej odmówić? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w Ustawie o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 2003 roku, która rozstrzyga wątpliwości z zakresu zakupu polisy. 

Jeśli podmiot, czyli w naszym wypadku firma ubezpieczeniowa, dostał zgodę na sprzedaż polis OC, nie ma możliwości jej odmówić. W praktyce oznacza to, że niezależnie od tego, gdzie chcielibyśmy wykupić polisę OC, to będziemy mogli to zrobić, gdyż ubezpieczyciel ma obowiązek ją wystawić. Jest tutaj jeden haczyk, mianowicie ubezpieczalnia nie ma żadnych ograniczeń w ustalaniu wysokości składki, przez co czasami występuje na rynku tak zwana składka zaporowa. 

Czym jest składka zaporowa? W najprostszych słowach jest to sposób na filtrowanie klientów i dostosowywanie ich do profilu swojej działalności. Firma ubezpieczeniowa jest działalnością komercyjną, co oznacza, że jej podstawowy cel to przyniesienie dochodu. W tym celu każda firma wybiera target klientów, do których kieruje swoją ofertę. Mogą to być chociażby kierowcy zawodowi. Jeśli będziemy chcieli się ubezpieczyć w takiej firmie, jednak nasz zawód nie ma żadnego związku z prowadzeniem pojazdu, nie dopasujemy się w profil klienta pożądany przez ubezpieczalnię. W tym celu zastosuje ona tak zwaną składkę zaporową, czyli składkę polisy wysoką na tyle, że nie będzie nam się opłacała.

Czy firma ubezpieczeniowa może wystawić polisę OC z datą inną niż aktualna?

W natłoku różnych codziennych zadań i zajęć czasami zdarzy nam się o czymś zapomnieć. Jedną z takich rzeczy może być nawet polisa OC. W związku z tym, że poruszanie się samochodem bez ważnej polisy OC jest w Polsce surowo karane, lepiej będzie. jeśli wykupimy je jak najszybciej. Czy ubezpieczyciel ma w takim wypadku możliwość wystawienia daty ubezpieczenia innej niż aktualna, tym samym sprawiając, że w okresie naszego ubezpieczenia nie pojawi się luka? 

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak i nie. Ubezpieczyciel ma możliwość wystawienia ubezpieczenia OC z inną datą niż aktualna, pod warunkiem, że jest to data przyszła. W związku z tym nie musimy czekać do końca polisy, aby wykupić kolejną – wystarczy, że odwiedzimy naszego agenta lub brokera nieco wcześniej i poprosimy o wystawienie polisy OC z przyszłą datą. Niestety nie działa to w drugą stronę – jeśli więc OC nam się skończy, nie ma możliwości wypełnić luki powstałej w okresie ubezpieczenia samochodu.

Firma ubezpieczeniowa a składki. Kiedy należy nam się zwrot OC?

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że w niektórych sytuacjach należy nam się zwrot OC. Pomimo tego, że ta forma ubezpieczenia samochodu jest obowiązkiem w Polsce, nie oznacza to jednak, że nie możemy zmienić ubezpieczyciela, jeśli będzie to dla nas bardziej korzystne. W takim wypadku należy nam się zwrot składek, jeśli te zostały uprzednio zapłacone. Kiedy więc firma ubezpieczeniowa jest zobowiązana wypłacić nam uiszczone przez nas płatności? Ma to miejsce w trzech sytuacjach:

  • kiedy odstępujemy od umowy ubezpieczenia zawartej na odległość – jeśli zakupiliśmy polisę przez internet, przysługuje nam prawo do zerwania umowy w przeciągu 14 dni od daty jej zakupu. Wpłacone składki wrócą wtedy do nas;
  • przy wyrejestrowaniu samochodu;
  • kiedy zrezygnujemy z automatycznie przedłużonej polisy OC poprzedniego właściciela samochodu.

Jak widać, są sytuacje, kiedy składka OC może do nas wrócić. Pamiętajmy o tym, by nie wahać się i korzystać z tych praw, jeśli zajdzie taka potrzeba – chodzi tutaj przecież o nasze pieniądze.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE