Pokój dziecięcy – jak sprawić radość swojemu dziecku?

Pokój dla dziecka powinien być wysoce komfortowy i sprzyjać prawidłowemu rozwojowi naszej pociechy. Choć pokoje dziecięce zazwyczaj nie należą do największych, ich odpowiednia aranżacja wcale nie jest takim prostym zadaniem. Wielu rodziców popełnia kilka błędów w urządzaniu pokoju dziecięcego, które decydują o jego niskiej funkcjonalności. Zbyt duże nagromadzenie zabawek czy mebli o różnych materiałach i fakturach sprawia, że przestrzeń staje się chaotyczna i trudna do utrzymania w czystości i porządku. Jak sprawić, by pokój dziecięcy był odpowiednio przystosowany do potrzeb naszego dziecka?

Pokój dla dziecka – podział na strefy

Wielu rodziców urządzenie pokoju dziecięcego sprowadza do umieszczenia w nim wygodnego łóżeczka, kilku komód na zabawki, szafy na ubranka czy biurka. Jednak kluczem do funkcjonalnej przestrzeni dziecięcej jest rozgraniczenie poszczególnych stref nawet w przypadku niewielkiej powierzchni użytkowej. Taki zabieg pozwoli naszemu dziecku utrzymać odpowiedni poziom koncentracji na jednej, konkretnej czynności, co w przypadku najmłodszych stanowi nie lada problem.

Pokój dziecięcy – strefa sypialniana

Jak łatwo się domyślić, najważniejszym elementem wydzielonej strefy sypialnianej jest łóżeczko dziecięce. W zależności od wieku naszego malucha, wymiary mebla powinny być dostosowane do jego wciąż zmieniających się warunków fizycznych. W przypadku najmłodszych dzieci w grę wchodzą również łóżka ograniczone barierkami lub specjalnymi blokadami, które ochronią nasze dziecko przed nieprzewidzianymi wypadkami. Dla nieco starszych dzieci dobrym rozwiązaniem wydaje się łóżko o uniwersalnym rozmiarze, dzięki czemu częsta wymiana umeblowania nie będzie konieczna. Warto również pamiętać o materacu – największą popularnością cieszą się materace kieszeniowe przystosowujące się do kształtu ciała zapewniając mu tak potrzebną stabilność.

Pokój dziecięcy – strefa do nauki

Nie wszystkie dzieci pałają miłością do nauki, dlatego już od wczesnych lat warto im zapewnić przestrzeń, która będzie zachęcać je do poszerzania swoich horyzontów i zaspokajania głodu wiedzy powszechnej. W centrum strefy do nauki powinno znaleźć się nowoczesne i funkcjonalne biurko. Powinno spełniać kilka podstawowych kryteriów – to wymiary i wytrzymałość biurka przede wszystkim stanowią o jego sukcesie. Biurko w zestawie z wygodnym krzesłem powinno zapewniać komfortowe warunki do odrabiania pracy domowej czy wykonywania większych projektów. Przy aranżacji strefy do nauki niezwykle istotna jest lokalizacja biurka dziecięcego – powinno znajdować się w pobliżu okna, najlepiej ustawione do niego krótszym bokiem. W ten sposób zapewnimy dziecku maksymalne korzyści z pracy przy naturalnym oświetleniu.

Pokój dziecięcy – strefa do zabawy

Dla dziecka najważniejszymi elementami wyposażenia jego pokoju są oczywiście zabawki. Niezależnie od ich gabarytów, każdy miś czy samochodzik powinien mieć swoje miejsce na półce czy w zdobnym kufrze. W pokoju dziecięcym nietrudno o chaos czy bałagan, dlatego pojemne komody, szafki i regały to absolutny „must have” w urządzaniu funkcjonalnej i uporządkowanej przestrzeni dla najmłodszych.

Pokój dziecięcy – kolory i dodatki

W pokoju dla dziecka możemy nieco „zaszaleć” z kolorami, jednak najbardziej optymalnym rozwiązaniem są pastelowe farby do ścian. Stonowane kolory wprawią nasze dziecko w dobry nastrój i nie będą stanowić czynnika rozpraszającego. Warto również pomyśleć o farbie tablicowej – wiele maluchów uwielbia rysować po ścianach, a na farbie tablicowej mogą się temu oddawać do woli. W przypadku dodatków do pokoju dziecięcego, lepiej zrezygnować z materiałów tekstylnych, które gromadzą w sobie kurz i roztocza – dywany z długim włosiem czy duże zasłony okienne mogą stać się przyczyną narastającej alergii u naszego dziecka.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE