Białe meble kuchenne – jeden z najpopularniejszych trendów ostatnich lat

Remont kuchni to nie lada wyzwanie organizacyjne i finansowe. Zmiana aranżacji całego pomieszczenia, wliczając w to zakup całkowicie nowych sprzętów AGD i mebli kuchennych potrafi nadszarpnąć nasz domowy budżet. Dlatego też każda decyzja na etapie projektowania kuchni powinna być dobrze przemyślana i poparta logicznymi argumentami. Wyposażenie przestrzeni kuchennej powinniśmy potraktować jako wieloletnią inwestycję, która przybliży nas do funkcjonalnego i nowoczesnego mieszkania. Białe meble kuchenne to jeden z rodzaju tych trendów wnętrzarskich, które rządzą i dzielą znacznie dłużej niż tylko przez jeden sezon. Białe meble zdążyły zgromadzić już całkiem sporą rzeszę zwolenników, lecz nie brakuje osób, które dostrzegają w nich mankamenty. Zatem jakie zalety wynikają z posiadania białych mebli kuchennych? A co gra na ich niekorzyść?

Biała kuchnia – synonim nowoczesności

Od dobrych kilku lat to minimalizm przejął stery w nowoczesnych aranżacjach kuchennych. Dominują drewniane i kamienne blaty kuchenne, widać również obecność materiałów imitujących betonowe powierzchnie. Kolorami przewodnimi w nowoczesnych kuchniach najczęściej są: biały, szary, czarny, brązowy, a coraz częściej również złoty i srebrny. Jednak kolorem mającym sporą przewagę nad pozostałymi odcieniami w palecie kolorów jest kolor biały. Biel może kojarzyć się ze sterylnością, jednak odpowiednio wkomponowana w przestrzeń kuchenną świetnie sprawdza się jako kolor bazowy dla bardziej wyrazistych dodatków w pomieszczeniu, które można wymieniać z dużą wyższą częstotliwością niż umeblowanie czy osprzęt kuchenny.

Białe meble kuchenne – meble ponadczasowe

Jeśli szukamy mebli, które z dużą dozą prawdopodobieństwa będą „na topie” jeszcze przez kilka a nawet kilkanaście lat, to nasz wybór powinien paść właśnie na białe meble do kuchni. Biel jest jednym z najbardziej uniwersalnych kolorów, które oferują nam producenci mebli kuchennych. Białe meble z połyskującymi, gładkimi frontami to świetne rozwiązanie do kuchni w eleganckim, ponadczasowym stylu. W kuchni w stylu glamour dobrze spiszą się również fronty z ozdobną sztukaterią czy listwami. Białe meble kuchenne do bardziej nowoczesnego, minimalistycznego pomieszczenia świetnie prezentują się w wersji bez uchwytów, otwierane za pomocą specjalnych paneli.

Meble kuchenne białe – optycznie większa przestrzeń

Urządzając kuchnię często borykamy się z problemem małej, zamkniętej przestrzeni. Jeśli przebudowa pomieszczenia jest niemożliwa ze względów technicznych, z małą kuchnią możemy sobie poradzić stosując mniej radykalne środki. Białe meble nadają małej kuchni całkiem nowej perspektywy, ponieważ biel odbija światło. Jeśli w swojej kuchni dodatkowo zastosujemy fronty kuchenne lakierowane na wysoki połysk, otrzymamy wnętrze przestronne, bardziej przystosowane do codziennego użytku. W małej lub zamkniętej kuchni warto zastosować również jasne odcienie pokryć ściennych i podłogowych, jednak w kolorze cieplejszym niż meble kuchenne – w ten sposób unikniemy „sterylnego” pomieszczenia.

Białe meble do kuchni – łatwo się brudzą, żółkną i rysują?

Wielu przeciwników białych mebli kuchennych zwraca uwagę na ich (teoretycznie) niską trwałość. Nic bardziej mylnego. Producenci nowoczesnych mebli kuchennych dokładają wszelkich starań, aby ich produkty wykazywały się długą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dobrej jakości meble pokrywane są laminatami oraz lakierami, które chronią ich powierzchnię przed uporczywymi plamami, żółknięciem czy działaniem środków chemicznych. Wbrew pozorom łatwo je utrzymać w czystości i zapewnić im nieskazitelny wygląd przez długie lata. Trzeba jednak uważać z lakierowanymi, błyszczącymi frontami szafek kuchennych – każda rysa czy wgłębienie będą widoczne.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE