Urządzając swoje mieszkanie często największą wagę przywiązujemy do lokalizacji sypialni. Jest to pomieszczenie, które bez wątpienia pozwala nam zachować minimum prywatności i maksymalnie wypocząć po ciężkim dniu wypełnionym obowiązkami zawodowymi i domowymi. Wygodna sypialnia to marzenie wielu z nas, jednak metraż mieszkania nie zawsze umożliwia wygospodarowanie osobnego pokoju do celów czysto wypoczynkowych. Sypialnia na antresoli to świetne rozwiązanie, kiedy wysokość sufitu pozwala na dobudowanie półpiętra, które przy odrobinie wysiłku może stać się prawdziwą oazą spokoju. Antresola to dobre rozwiązanie aranżacyjne również w większych mieszkaniach, gdzie zależy nam na nieszablonowym i efektownym układzie pomieszczeń. Zatem jak zamienić antresolę w stylową i funkcjonalną sypialnię?
Antresola – co to jest?
Z technicznego punktu widzenia antresola stanowi górną część kondygnacji lub pomieszczenia, która znajduje się nad stropem pośrednim oddzielającym ją od głównej części pokoju. Antresola zawsze powinna charakteryzować się powierzchnią mniejszą od parteru czy piętra, w której została dobudowana, a także nie powinna być ograniczona żadnymi przegrodami budowlanymi. Wiele osób porównuje antresolę do rodzaju wewnętrznego balkonu czy tarasu, ponieważ podobnie jak zewnętrzne konstrukcje, nie stanowi oddzielnego pomieszczenia, a jedynie wzbogaca przestrzeń użytkową o kilka dodatkowych metrów kwadratowych, które mogą stać się idealnym miejscem na stworzenie nowoczesnej i praktycznej sypialni.
Sypialnia na antresoli – jaka wysokość?
Pierwszym warunkiem wymaganym do zbudowania konstrukcji antresoli jest odpowiednia wysokość sufitu. Jeśli od naszej sypialni na antresoli nie wymagamy niczego więcej niż jedynie obecności łóżka do spania, wystarczająca wysokość półpiętra to około 1,2 – 1,4m. Decydując się na tak niską antresolę musimy liczyć się z jej ograniczoną funkcjonalnością – będzie ona spełniać jedynie funkcję pomieszczenia do spania, gdyż swobodne wyprostowanie się dla dorosłego człowieka będzie w takiej sytuacji po prostu niemożliwe.
Jeśli jednak dysponujemy wysokim mieszkaniem czy domem jednorodzinnym, możemy nieco bardziej puścić wodze naszej wyobraźni. Antresola może stać się kolejnym, pełnowymiarowym pomieszczeniem na mapie naszego mieszkania – wysokość od podłogi dodatkowej konstrukcji do sufitu powinna wynosić przynajmniej 2m, a jeszcze korzystniejszym scenariuszem będzie wysokość nawet do 2,4m. Na wyższej antresoli znajdziemy miejsce nie tylko dla wygodnego łóżka małżeńskiego, ale i kilku regałów lub szafy przesuwnej.
Antresola sypialnia – pomysły na aranżacje
W zależności od wysokości antresoli, jej aranżacja powinna przede wszystkim zwiększać jej funkcjonalność i zapewnić nam maksymalny komfort z użytkowania dodatkowego „pokoju” w naszym domu czy mieszkaniu.
Jeżeli decydujemy się na antresolę w niskim mieszkaniu, w miejsce dużego, podwójnego łóżka warto sięgnąć po wygodny materac, którego podstawą może być pochodząca z recyklingu paleta drewniana. Wzbogacenie materaca efektowną pościelą, narzutą czy puchowymi poduszkami sprawi, że antresola stanie się przytulnym kącikiem dla zakochanych. Jeśli powierzchnia na antresoli na to pozwala, możemy zatroszczyć się o funkcjonalne szafki nocne czy efektowne oświetlenie punktowe.
W wysokim mieszkaniu nasze możliwości aranżacyjne wchodzą na całkiem inny poziom. Możemy pozwolić sobie nieco więcej awangardy i swobody w dobieraniu mebli i dodatków do sypialni. Łoże małżeńskie? Dlaczego nie! Komoda i szafa? Jak najbardziej! Warto również zadbać o odpowiednią dawkę sztucznego oświetlenia, które zapewni nam komfortowe warunki do wypoczynku.