Nowoczesne biuro w stylu loft – jak je urządzić?

Domowe biuro staje się coraz bardziej popularnym pomieszczeniem na mapie naszych domów i mieszkań. Z każdym rokiem przybywa osób, które decydują się na pracę zza domowego biurka, a do efektywnej pracy zdalnej niezbędna jest uporządkowana przestrzeń biurowa. W ostatnich kilku sezonach wśród najpopularniejszych trendów aranżacji wnętrz na pierwsze miejsce wysuwa się styl industrialny, który zachwyca swoim minimalizmem i oszczędnością w stosowanych materiałach, meblach czy dekoracjach. Styl loftowy świetnie sprawdzają się w przypadku urządzania domowego biura – łatwiej utrzymać w niej względny porządek, a ilość czynników rozpraszających naszą uwagę spada do minimum. Zatem jak urządzić modne biuro w stylu industrialnym?

Styl industrialny: skąd jego popularność?

Początki stylu industrialnego datuje się na lata 50. ubiegłego wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych wskutek kryzysu gospodarczego przybywało nieczynnych budynków fabrycznych. Duże, przestronne lofty zaczęły być adaptowane pod przestrzenie biurowe, z czasem również mieszkalne. Wielki potencjał w surowych aranżacji dostrzegli architekci oraz interior designerzy, dlatego dzisiaj możemy cieszyć się stylowymi i nowoczesnymi wnętrzami.

Biuro industrialne: czym się wyróżnia?

Z uwagi na to, że styl loftowy wzorowany jest na starych fabrykach, materiały stosowane do wykańczania wnętrz również pozostały w sferze surowego minimalizmu. Dominuje wyeksponowana cegła, widoczne belki wspornikowe, ciężkie, metalowe konstrukcje, a nawet widoczne rury instalacji ciepłowniczej. Industrialne wnętrza „uwielbiają” również betonowe powierzchnie, ogromne okna a także wolną przestrzeń. Nie da się ukryć, że jest to dość oszczędne podejście do aranżacji wnętrz, jednak nie brakuje prawdziwych miłośników stylowego minimalizmu.

Industrialne biuro: neutralne kolory w natarciu

Przywołując obrazy starych fabryk, które czasem widujemy w filmach, możemy się domyślić, że w stylu industrialnym nie ma miejsca na zabawę kolorami. W loftowych wnętrzach widać ogromną przewagę czerni, bieli, szarości, oraz ciepłych odcieni brązu (głównie za sprawą naturalnego drewna). Neutralność kolorystyczną możemy jednak przełamać mocnym akcentem w postaci surowej, czerwonej cegły na ścianie, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych cech charakterystycznych dla stylu industrialnego.

Domowe biuro w stylu loft: drewniane i metalowe meble

Nie da się ukryć, że to drewno i metal przeważają w aranżacjach wnętrz typu loft. Oba materiały nawzajem się uzupełniają: drewno nadaje pomieszczeniu bardziej przytulnego i swojskiego charakteru, natomiast metal nieco je balansuje. Dlatego też metalowe regały z drewnianymi półkami idealnie współgrają z przestrzenią biurową. Podobnie zresztą jak biurka o surowym, minimalistycznym designie. Dla ożywienia wnętrza można dodać jeden mocny akcent – dobrze sprawdzi się komoda w odcieniu ognistej czerwieni lub obrotowe krzesło z żółtym siedziskiem.

Gabinet w stylu industrialnym: oświetlenie kluczem do funkcjonalnego biura

Choć wnętrza w stylu loft wyróżniają się przestronnością i dużymi oknami, w aranżacji każdego biura najbardziej zależy nam na dobrym oświetleniu miejsca pracy. Wypełnianie dokumentów czy szkicowanie projektów wymaga precyzji, a brak optymalnego źródła światła znacznie utrudnia naszą pracę. Dobrym rozwiązaniem są proste lampy sufitowe, najczęściej w postaci zwisającego przewodu zakończonego ozdobną żarówką. Modnym dodatkiem do biura w stylu industrial są również geometryczne kształty miedzianych kloszy.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE