Każda łazienka co kilka lub kilkanaście lat wymaga generalnego remontu. Łazienka obok kuchni należy do należy do pomieszczeń, które najszybciej ulegają eksploatacji ze względu na dużą częstotliwość ich użytkowania. Czasem nasza decyzja o remoncie łazienki nie jest podyktowana względami czysto praktycznymi, a po prostu chęcią odświeżenia niemodnego już wnętrza. Przy remoncie lub wykańczaniu nowej łazienki często pojawia się pytanie: wanna czy prysznic? Oba rozwiązania posiadają swoje wady i zalety. Najważniejsze, aby wybrany rodzaj armatury łazienkowej całkowicie odpowiadał naszym potrzebom i oczekiwaniom. Zatem co wybrać?
Prysznic czy wanna? Mała łazienka
Na samym początku powinnyśmy dokładnie przeanalizować możliwości aranżacyjne związane z metrażem przestrzeni użytkowej w naszej łazience. Złotą zasadą, która powinna nam przyświecać podczas remontu łazienki to” Nie zagracać”. Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać, szczególnie gdy dysponujemy niewielkim pomieszczeniem. W małej łazience lepiej sprawdzi się narożny prysznic, który zajmuje mniej miejsca niż nawet najmniejsza wanna. Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę predyspozycje fizyczne wszystkich domowników – nie wszyscy mogą sobie poradzić z braniem kąpieli w pozycji stojącej.
Prysznic czy wanna? Duża łazienka
Przestronna łazienka to marzenie wielu z nas i coraz częściej udaje nam się je spełnić. Duże pomieszczenie to ogromne możliwości aranżacyjne, szczególnie jeśli chodzi o dobór armatury łazienkowej. Wanna czy prysznic? Jeśli pozwalają nam na to nasze możliwości finansowe, możemy sobie zafundować oba rozwiązania. Wanna w dużej łazience to żaden problem, a coraz większą popularnością cieszą się wanny wolnostojące. Takie niecodzienne rozwiązanie często wiąże się jednak z przerabianiem instalacji wodociągowej, lecz jest to gra warta świeczki.
Co do prysznica, on również może przybierać tradycyjną wersję narożną jednak w zdecydowanie bardziej nowoczesnym wydaniu, czyli prysznica bez brodzika ze szklanymi drzwiami. Podobnie jak wanny, prysznice również coraz częściej montuje się w dość nietypowych miejscach: na samym środku łazienki czy tuż przy dużych oknach.
Wanna z funkcją prysznica – kompromisowe rozwiązanie?
Coraz częściej w polskich domach pojawiają się nowoczesne wanny z funkcją prysznica. Jak to wygląda w rzeczywistości? Montujemy zwykłą wannę, która wyposażona jest w dodatkową zabudowę szklaną kabiną. Rozwiązanie przypominające staroświeckie zasłony z materiałów wodoodpornych, jednak znacznie bardziej odpowiada nowoczesnemu stylowi aranżacji łazienek. Zatem jeśli chcemy mieć w swojej łazience prysznic, jednocześnie nie rezygnując z wygodnej wanny z hydromasażem, wanna z funkcją prysznica powinna spełnić nasze oczekiwania.
Zalety prysznica
Zdecydowanie największą zaletą posiadania kabiny prysznicowej jest oszczędność czasu. Na dodatkowych kilku minutach wolnego czasu zależy nam szczególnie podczas porannej toalety, kiedy chcemy odrobinę dłużej poleżeć w łóżku. W czasie prysznica zużywamy również nieco mniej wody aniżeli podczas kąpieli w wannie. Co więcej, w prysznicu możemy zamontować elementy umożliwiające korzystanie z niego osobom o ograniczonej zdolności ruchowej.
Zalety wanny
Wiele z nas ostatecznie decyduje się na wannę z uwagi na jej wysoki komfort użytkowania. Często marzy nam się długa, rozgrzewająca kąpiel z dodatkami olejków eterycznych, co podczas kąpieli w prysznicu jest niemożliwe. Wanna jest również znacznie wygodniejsza w przypadku obecności małych dzieci – nasze pociechy mogą do woli nurkować czy bawić się swoimi ulubionymi zabawkami. W razie nagłej potrzeby, wanny możemy użyć w podobny sposób jak prysznica, tyle że narazimy się na bałagan w łazience.