Jak szkolić szczeniaka, aby wychować mądrego, posłusznego psa?

Posiadanie psa jest marzeniem wielu osób. Warto mieć świadomość, że bycie właścicielem szczeniaka to nie tylko same przyjemności, ale także szereg obowiązków względem pupila. Dotyczą one nie tylko prawidłowego żywienia, spacerów i dbania o zdrowie podopiecznego, ale także jego prawidłowego wychowania. Szkolenie szczeniaka obejmuje wpojenie mu zasad postępowania oraz zaznaczenie granic, których nasz pupil nie powinien przekraczać. Jak szkolić szczeniaka w taki sposób, aby wychować go na mądrego i ułożonego psa?

Na czym właściwie polega szkolenie szczeniaka i kiedy warto je rozpocząć?

Szkolenie szczeniaka należy do podstawowych obowiązków każdego opiekuna psa. Warto rozpocząć je po niedługim czasie, kiedy zwierzę znajdzie się w naszym domu, oswoi się z nowym otoczeniem oraz zapozna z opiekunek i członkami rodziny. Pozwoli to uniknąć utrwalenia w pupilu złych nawyków, które w późniejszym czasie będzie dużo trudniej wyeliminować. Szkolenie szczeniaka może być niezwykle przyjemnym procesem zarówno dla właściciela, jak i jego podopiecznego i do tego należy dążyć.

szkolenie psa

Zwierzę już od pierwszych dni pobytu w nowym miejscu uczy się panujących w nim zasad. To opiekunowie powinni mieć decydujący głos w tym, co szczeniak może zrobić, a czego nie. Warto więc jeszcze przed przyjazdem psa ustalić podstawowe zasady – np. w jakich pomieszczeniach będzie mógł przebywać szczeniak, a do jakich nie będzie wolno mu wchodzić, czy będzie mógł siedzieć na sofie i innych meblach wypoczynkowych oraz inne istotne z punktu widzenia człowieka kwestie. W szkoleniu szczeniaka najbardziej liczy się bowiem konsekwencja postępowania, do której muszą dążyć wszyscy domownicy. Jest to dobre także dla psa, gdyż pozwoli mu poczuć się bezpiecznie w nowym miejscu oraz budować więź z człowiekiem na jasnych, zrozumiałych dla zwierzęcia zasadach.

Jak szkolić szczeniaka, aby wychować go na dobrze ułożonego psa?

Budowanie więzi emocjonalnej ze szczeniakiem jest bardzo praco- i czasochłonnym procesem. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest postawienie na wzajemne zaufanie, zrozumienie i jasną komunikację ze zwierzęciem, która jest kluczem do wychowania wiernego, przestrzegającego zasad bytności z człowiekiem psa. Warto mieć także świadomość, że nie będziemy w stanie kompletnie oduczyć zwierzęcia pewnych instynktowych zachowań, jak np. gryzienia. Szkolenie szczeniaka ma na celu przeniesienie uwagi zwierzęcia z mebli i przedmiotów należących do ludzi na psie zabawki. Istotna jest także świadomość zachowań właściwych dla danej rasy, których również nie sposób się pozbyć.

Świadome wychowanie szczeniaka polega na wyznaczeniu mu zasad panujących w domu i w relacjach z członkami rodziny oraz konsekwentne ich stosowanie. Bardzo istotne jest nauczenie zwierzaka podstawowych komend takich, jak „siad”, „zostaw” i „do mnie”, które ułatwią komunikację ze zwierzęciem oraz przywołanie go do porządku. Wymaga to nieco czasu i uwagi, ale cały proces nauki może być świetną zabawą zarówno dla samego pupila, jak i jego opiekuna. Szkolenie szczeniaka jest zdecydowanie warte zachodu, gdyż zwróci się nam z nawiązką w kolejnych latach, które będziemy dzielili z czworonożnym członkiem rodziny.

Więcej porad jak szkolić szczeniaka znajdziesz na Nosem.pl

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE