Zawód: barber — jak zacząć?

Bycie barberem w Polsce jest jeszcze dość egzotyczną ścieżką kariery. Potwierdza to chociażby fakt, że nie ma żadnej państwowej szkoły, która uczyłaby tego zawodu. Oczywiście istnieje wykształcenie zawodowe przygotowujące do bycia fryzjerem, ale ma ono 2 poważne minusy. Po pierwsze, skupia się praktycznie w całości na fryzjerstwie damskim. Po drugie, jakość wykształcenia w państwówce woła o pomstę do nieba.

Zastanawiasz się, jak w takim razie ktoś może rozpocząć swoją przygodę jako barber? Bez obaw, jest parę sposobów. Szczegółów dowiesz się z artykułu.

 

Pierwsze kroki

Jeśli dopiero kończysz szkołę i marzysz o karierze barbera lub planujesz przekwalifikowanie się, rozpocznij od ćwiczeń w zaciszu domowym. Jednym z najprostszych sposobów na sprawdzenie, czy nadajesz się do tego zawodu, jest przetestowanie swoich umiejętności na członkach rodziny lub znajomych. Kup dobrej jakości maszynkę, obejrzyj co najmniej kilkanaście filmików z techniką strzyżenia i wykonaj pierwsze próby.

Nie martw się, jeśli fryzury nie będą ci wychodziły najlepiej (i zawczasu ostrzeż modeli!). Każdy kiedyś zaczynał, a droga do mistrzostwa wiedzie przez wiele błędów. Natomiast plusem tej pierwszej podróży jest fakt, że na spokojnie ocenisz, czy taki zawód ci odpowiada i czy się do niego nadajesz.

Kiedy będziesz mieć za sobą kilkadziesiąt cięć i wciąż rozważasz karierę barbera, możesz zacząć myśleć o tym, co dalej.

 

Nauka na kursie barberskim

Mimo że nie ma publicznych szkół fryzjerstwa męskiego, coraz bardziej popularne stają się prywatne kursy tego rzemiosła. Najczęściej organizują je same salony fryzjerskie, ponieważ fachowców w dziedzinie bycia barberem wciąż jest mało. Taki kurs będzie idealnym miejscem dla kogoś, kto na poważnie myśli o karierze w branży.

Nie martw się, nie musisz posiadać wstępnej wiedzy ani być po szkole fryzjerskiej, aby rozpocząć naukę.

Kursy barberskie organizowane są na wielu poziomach trudności. Istnieją zarówno takie dla zupełnych nowicjuszy, którzy nigdy nie trzymali maszynki lub nożyczek w ręku, jak i dla średniozaawansowanych oraz profesjonalistów.

Pamiętaj, że jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z barberstwem, wybierz kurs dla zupełnie zielonych. Podczas niego nauczysz się wszelkich podstaw i technik, które będą ci potrzebne w zawodzie. Na kursach bardziej zaawansowanych nikt już nie będzie wyjaśniał podstawowych terminów, przez co nie będziesz wiedzieć, co robić.

Dla przykładu: Warszawska Szkoła Barberingu regularnie prowadzi kursy „Od zera do barbera”, na których nauczysz się wszystkich podstaw zawodu oraz przygotujesz do jego wykonywania. To blisko miesiąc nieustannej nauki i praktyk — bez marnowania czasu, jak to zwykle bywa w państwowych szkołach.

Wręcz przeciwnie.

Wchodzisz na kurs, uczysz się i robisz fryzury pod okiem profesjonalistów przez kilka godzin dziennie, a po miesiącu wychodzisz jako profesjonalny barber. To idealne miejsce dla każdego, kto marzy o karierze fryzjera męskiego. Niezależnie od tego, czy jesteś świeżo po szkole, czy chcesz się przekwalifikować.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE