Pierwszym portalem społecznościowym, który zdominował cyberprzestrzeń na skalę światową był oczywiście Facebook. Nikt nie ma wątpliwości, że to właśnie serwis stworzony m.in. przez Marka Zuckerberga stał się olejem napędowym w machinie mediów społecznościowych bez których trudno wyobrazić sobie dzisiejszą rzeczywistość. Do Facebooka dołączają kolejne portale, których liczba użytkowników z każdym kolejnym rokiem wzrasta. Fenomen social mediów od dawna jest tematem rozważań psychologów, którzy badają ich wpływ na nasze codzienne życie. A ten jest z pewnością niemały – wystarczy spojrzeć na swój telefon i ocenić, ile razy dziennie sięgamy po niego tylko po to, aby sprawdzić przejrzeć aktualności na Facebooku czy Instagramie.
Social media złodziejami czasu
Często narzekamy, że doba jest za krótka na uporanie się ze wszystkimi zobowiązaniami, czy to w pracy czy w domu. Rzeczywistość wygląda zazwyczaj zgoła inaczej – nie potrafimy oderwać się od ekranów swoich smartfonów, na czym traci nasza efektywna organizacja czasu. Zerkając na telefon co kilka czy kilkanaście minut poważnie nadwyrężamy swój rytm dobowy, tracąc na media społecznościowe nawet do kilku godzin dziennie. W tym samym czasie moglibyśmy wyjść na spacer, podjąć naukę języków obcych czy realizować swoje największe pasje. Jednak chęć aktywnego uczestniczenia w social mediach przysłania nam wiele przyziemnych spraw.
Portale społecznościowe silnie uzależniają
Wraz z rozwojem internetu nadeszła nowa fala uzależnień. Powszechny dostęp do sieci spowodował, że sięgnięcie po Facebooka, Instagrama, Twittera czy Snapchata jest równie proste jak wykonanie połączenia telefonicznego. Chcemy być na bieżąco z tym, co udostępniają nasi znajomi na swoich profilach. Nie chcemy przegapić absolutnie żadnego ważnego momentu z życia naszych przyjaciół czy rodziny. Fakt faktem coraz więcej osób właśnie za pośrednictwem social mediów informuje o zaręczynach, ślubie czy narodzinach dziecka, spychając na dalszy plan tradycyjne formy komunikacji.
W social mediach łatwiej o nieskazitelny image
Komunikacja interpersonalna w dzisiejszym społeczeństwie cierpi z powodu coraz większej liczby użytkowników uzależnionych od social mediów. Idąc ulicą można zauważyć, że niezależnie od wieku czy statusu materialnego, zdecydowana większość osób „siedzi z nosem” w telefonie. Wolimy porozumiewać się z innymi poprzez publikowanie postów, zdjęć czy komentarzy zamiast prowadzić rozmowę w cztery oczy. W mediach społecznościowych możemy pracować nad swoim perfekcyjnym wizerunkiem i poprawić sobie humor pochlebnymi komentarzami pod zdjęciami czy postami. Komunikacja przez social media daje też pewną swobodę w formułowaniu swoich myśli – nie trzeba odpowiadać spontanicznie i mamy pewien czas na przemyślenie swoich wypowiedzi. A w internecie nic nie ginie.
Media społecznościowe ułatwiają życie
Korzystanie z social mediów jednak wcale nie musi uchodzić za uzależnienie. Wystarczy zdrowo podejść do tematu interakcji za pośrednictwem najpopularniejszych platform – zerknięcie na facebookową tablicę kilka razy dziennie to żadne przestępstwo. Wszystko jest dla ludzi, byle z umiarem. Co prawda Facebook czy Instagram szybko uzależniają, jednak potrafią ułatwić nam codzienne życie. Za ich pośrednictwem możemy z łatwością znaleźć dobrą knajpkę z jedzeniem czy kupić bilety na koncert. Social media to również nowe narzędzie w marketingu internetowym – ilość komercyjnych fanpejdżów ciągle wzrasta.