Polacy coraz częściej szukają alternatywnych rozwiązań w swoich gospodarstwach domowych, które ograniczyłyby emisję szkodliwych substancji do atmosfery czy produkowanie niezdatnych do recyklingu odpadów. Świadomość ekologiczna w naszym narodzie rośnie z każdym rokiem, co może jedynie cieszyć. Zmiany klimatu są coraz bardziej zauważalne – wystarczy porównać średnie temperatury podczas tegorocznej zimy a warunków, które panowały w tym samym okresie zaledwie 10 lat temu. Nie trzeba być ekspertem, aby zauważyć, że działalność człowieka odbija się piętnem na środowisku naturalnym.
Jednym ze sposobów, za pomocą których możemy realnie przyczynić się do poprawy naszego środowiska są samochody elektryczne. Innowacyjne rozwiązanie, które nie tylko wyróżnia się swoją wysoką ekologicznością, ale również innymi zaletami, które warto rozważyć przed zakupem nowego auta z salonu. Zatem czy warto inwestować w samochody elektryczne?
Auta elektryczne – komfort użytkowania
Samochody napędzane tradycyjnym silnikiem spalinowym często wymagają regularnej wymiany oleju silnikowego oraz filtrów. W autach elektrycznych tego nie ma – samochody napędzane są przy pomocy silnika elektrycznego, który w miejsce paliwa wykorzystuje prąd gromadzony w specjalnych akumulatorach.
Auta elektryczne w odróżnieniu od tych standardowych generują zdecydowanie mniej hałasu. Odpalanie silnika spalinowego, zwłaszcza w starszych modelach aut, potrafi przyprawić o ból głowy, a w „elektrykach” czasem ciężko odróżnić, czy samochód wciąż jest w stanie spoczynku, czy może silnik został już uruchomiony.
Elektryczne samochody – relatywnie stabilne ceny prądu
Czynników wpływających na ogromne wahania cen paliw jest wiele, dlatego trudno przewidzieć, czy przy kolejnym tankowaniu nie będziemy musieli dopłacić kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu groszy za litr paliwa. Ceny różnią się od siebie również w zależności od lokalizacji stacji benzynowych – za podobną objętość paliwa w centrum wielkiego miasta czy przy autostradzie zapłacimy znacznie więcej niż w mniejszym mieście czy przy mniej uczęszczanych drogach.
Ceny za prąd nie wahają się w aż takim stopniu jak ceny paliw – prąd w naszym kraju generujemy niemal samodzielnie, dlatego też ilość czynników wpływających na ich cenę i jakość jest zdecydowanie bardziej ograniczona. Choć w ostatnim czasie dużo mówi się o podwyżkach cen prądu, koszty eksploatacji aut elektrycznych w dalszym ciągu mogą być dla nas bardziej atrakcyjne niż w przypadku tradycyjnych samochodów.
Samochody elektryczne – na krótsze dystanse
Trzeba jednak zaznaczyć, że „elektryki” nie sprawdzą się w każdym przypadku. Jeśli często zdarza nam się wyruszać w długie podróże samochodem, te z silnikiem elektrycznym mogą nie być zbyt wydajne. W pełni naładowany akumulator starcza średnio na 100-200km, a uzupełnienie jest bardziej problematyczne niż w przypadku zwykłej benzyny. Można jednak zauważyć rosnącą liczbę punktów, gdzie możemy za darmo naładować nasz samochód. Przy popularnych supermarketach czy galeriach handlowych powstają kolejne miejsca parkingowe z myślą o użytkownikach samochodów elektrycznych, co bardzo cieszy.
Nowe samochody elektryczne – dofinansowanie
Pod koniec 2019 roku polski rząd obiecywał wejście w życie projektu, którego celem nadrzędnym miało być wsparcie finansowe dla użytkowników samochodów elektrycznych prosto z salonu. Start tego programu nieco się opóźnia, jednak przedstawiciele rządu zapewniają, że w niedługim czasie do dyspozycji będziemy mieć środki z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Są jednak pewne warunki – wartość samochodu nie może przekroczyć 125 tys. zł, a dofinansowanie ma objąć max. 30% kosztów zakupu. Jednak dotacja nie może być wyższa niż ok. 19 tys. zł. Ta kwota może się zmienić, gdyż początkowy projekt zakładał dwukrotność tej kwoty. Warto zatem śledzić doniesienia na ten temat.