Płyn do spryskiwaczy – jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego płynu do spryskiwaczy często traktujemy po macoszemu. Przecież ważniejszy jest płyn hamulcowy albo olej silnikowy – przynajmniej tak nierzadko uważa część kierowców. Co ciekawe, niskiej jakości lub nieodpowiedni płyn do spryskiwaczy może skutecznie utrudnić nam komfortową jazdę samochodem, a co gorsza – być przyczyną poważnych uszkodzeń strukturalnych szyb w naszych autach. Dobry płyn potrafi uratować życie w wielu sytuacjach – szczególnie gdy mamy do czynienia z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy jezdnią pełną zanieczyszczeń, które utrudniają osadzając się na powierzchni szyb niebezpiecznie ograniczają nam widoczność. Zatem jak wybrać odpowiedni płyn do spryskiwaczy?

Zimowy płyn do spryskiwaczy kontra letni

Wielu kierowców zapomina, jak ważny jest dobór odpowiedniego rodzaju płynu do spryskiwaczy dostosowanego do warunków pogodowych. O ile konsekwencje wynikające z używania zimowego płynu do spryskiwaczy nie są zbyt poważne, o tyle korzystanie z letniego płynu do spryskiwaczy podczas okresu jesienno-zimowego może już przyczynić się do problemów z systemem natryskowym w naszym samochodzie.

Zimowy płyn do spryskiwaczy

Posiada w sobie substancje zapobiegające zamarzaniu cieczy w zbiorniku nawet przy bardzo niskich temperaturach. Jednak płyn płynowi nierówny – niektóre produkty niskiej jakości nie spełniają obietnic umieszczonych na opakowaniu producenta, ulegając zamarznięciu przy temperaturach, w których teoretycznie powinien być zdatny do użytku.

Letni płyn do spryskiwaczy

Letnia wersja płynu powinna zawierać substancje ułatwiające rozprawianie się z uporczywymi plamami na szybach przy wysokich temperaturach powietrza. Pyłki drzew lub liście przyklejające się do szyb często przyprawiają nas o białą gorączkę, dlatego warto zainwestować w produkt, który poradzi sobie z zanieczyszczaniami nawet najbardziej odpornymi na zmywanie.

Płyn do spryskiwaczy: jakość produktu

Na rynku możemy znaleźć całą masę płynów do spryskiwaczy: od tych najtańszych za kilka złotych aż po markowe, których standardowe pięciolitrowe opakowanie kosztuje w graniach kilkudziesięciu złotych. Przed sięgnięciem po płyn do spryskiwaczy kuszący swoją atrakcyjną ceną warto zwrócić uwagę na skład mieszanki oraz uwagi producenta umieszczane na etykietach informacyjnych. Jak mówi staropolskie przysłowie: „Co tanie, to drogie”, dlatego czasem zainwestować w bardziej wydajny płyn do spryskiwaczy o lepszych właściwościach myjących, niż użerać się z płynem, który niewiele różni się od wody.

Płyn do spryskiwaczy: skład

Głównym składnikiem każdego płynu do spryskiwaczy jest oczywiście woda. Producenci dodają do niej kolejne substancje w większych lub mniejszych proporcjach, które ostatecznie decydują o jego skuteczności i bezpieczeństwie stosowania.

Oprócz wody destylowanej, zwłaszcza w zimowych płynach do spryskiwaczy pojawia się alkohol w postaci metanolu lub skażonego etanolu, które zapobiegają krystalizacji płynu, a dodatkowo są dobrymi rozpuszczalnikami organicznymi radzącymi sobie z osadzającymi się owadami, roślinami czy pyłkami naturalnymi. W wielu płynach pojawiają się również substancje zapachowe mające „zakamuflować” nieprzyjemny zapach alkoholu. Co ważne, producenci do swoich produktów często dodają również glicerynę, która zmniejsza tarcie między wycieraczką a powierzchnią szyby.

Podczas zakupu odpowiedniego płynu do spryskiwaczy, warto również zwrócić uwagę na obecność informacji o certyfikatach bezpieczeństwa. Wyznacznikiem dobrej jakości płynu do spryskiwaczy jest m.in. Certyfikat Zgodności ITS.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE