Jak się pogodzić z rozstaniem?

Wiążąc się z partnerem często snujemy plany o wspólnej przyszłości.„Wszyscy żyli długo i szczęśliwie” niestety często jest tylko czczym pragnieniem, bo przecież związki idealne nie istnieją. Związki oparte na miłości i zaufaniu owszem, mogą trwać nawet przez całe nasze życie, jednak przed tą „właściwą” relacją czeka nas nierzadko droga przez mękę. Rozstanie potrafi zaburzyć nasz cały światopogląd – pozbawić chęci do życia i zmienić nasze postrzeganie relacji damsko-męskich. Zakończenie nawet krótkiego związku może przyprawić o ból serca, nie mówiąc już o długoletnich relacjach. Rozstanie to jednak nie koniec świata – nie pierwszy i nie ostatni raz ktoś na świecie przeżywa trudne chwile po rozpadzie związku. Jak sobie po nim poradzić?

Rozstanie – dlaczego się nie udało?

Przyczyn rozpadu związku może być wiele. Niezgodność charakterów, brak zaufania, nadmierna zazdrość czy po prostu „wypalenie” związku. Dochodzą również zdrady czy brak szczerości, a szkód spowodowanych niewiernością i kłamstwami czasem nie da się odbudować. Życie jest zbyt krótkie by tkwić w nieszczęśliwym czy wręcz toksycznym związku – kilka lat „wyjętych z życia” z powodu niewłaściwej osoby u swojego boku może poważnie wpłynąć na trwałość kolejnych związków. Nie jest to oczywiście reguła, jednak trudno zaufać drugiej osobie mając w pamięci doświadczenia z poprzedniego związku.

Jak poradzić sobie z tęsknotą po rozstaniu?

Nie ma jednej skutecznej recepty na zapełnienie pustki po odejściu partnera. Kilka wspólnie spędzonych lat odbija piętno na naszej psychice, dlatego trudno pogodzić się z nową rzeczywistością. Jeśli nie ma już szans na odbudowanie naszej relacji, najlepszym rozwiązaniem jest urwanie kontaktu z partnerem i odcięcie się od wspólnych wspomnień. Nie będzie to łatwe, bo każda para prędzej czy później posiada ulubioną restaurację, film czy piosenkę. Każde zetknięcie się z przedmiotami i miejscami przypominającymi o „byłym” może być przygnębiające, jednak w miejsce starych, bolesnych wspomnień warto budować nowe.

Jak przeżyć rozstanie? Zadbać o siebie

Trwanie w związku często wiąże się z przedkładaniem szczęścia drugiej osoby nad swoje własne. Kompromisy i ciągłe ustępowanie partnerowi po rozstaniu odlatują niczym ptaki na zimę, dlatego to jest najlepszy czas, aby skupić się na sobie. Single wolnego czasu mają zdecydowanie więcej aniżeli będąc w związku, dlatego warto go poświęcić na realizowanie pasji czy marzeń. Nie trzeba już oglądać się za siebie i pytać partnera o opinię w każdej kwestii – jesteśmy kowalami własnego losu, a życie mamy tylko jedno. Warto korzystać z dobrodziejstw wolności tak długo, jak tylko jest to możliwe.

Ciężkie rozstanie – płacz działa oczyszczająco

Wmawianie sobie, że „wszystko jest w jak najlepszym porządku” to jedynie mechanizm obronny naszej psychiki. Tłumienie w sobie emocji i zakłamywanie rzeczywistości niestety nie przybliży nas do spokoju ducha. Po ciężkim rozstaniu niezwykle ważne jest uzewnętrznianie swoich emocji. Płacz czy krzyk potrafią zadziałać lepiej niż niejedna terapia u specjalisty. Działają oczyszczająco i sprawiają, że łatwiej jest się nam pogodzić z życiową porażką. Oczyszczenie się z negatywnych emocji może potrwać nieco dłużej, jednak jest to niezbędne do odzyskania równowagi życiowej.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE