Biurowy dress code często ogranicza nasze możliwości komponowania ciekawych stylizacji do pracy. Etykieta wykonywanego zawodu dyktuje nam warunki dotyczące tego, co wypada, a czego nie wypada zakładać do biura. Jednak damski business dress code wcale nie musi być nudny – za pomocą kilku prostych trików można swobodnie wyjść poza ramy sztywnych zasad, jednocześnie nie narażając się na nieprzychylne spojrzenia współpracowników, przełożonych czy partnerów biznesowych. Biurowy dress code polega przede wszystkim na nieustannym poszukiwaniu kompromisów, które pozwolą nam zachować własny styl i wyrazić siebie nawet w murach korporacji. Jak zatem nie dać się stłamsić biurowemu dress code’owi?
Stylizacje do pracy – dlaczego wygląd jest tak ważny?
Wiele firm i korporacji nie bez powodu wprowadza obostrzenia co do stroju swoich pracowników. W dużej mierze to właśnie wygląd zewnętrzny świadczy o profesjonalnym podejściu do wykonywanych obowiązków. Jest to jeden z najważniejszych elementów w budowaniu pozytywnego wizerunku, szczególnie gdy nasza praca w dużej mierze opiera się na kontaktach z klientami. Nie musimy jednak codziennie wyciągać z szafy klasycznego czarnego garnituru i białej koszuli. Istnieje wiele sposobów na modyfikację stroju do pracy nie naginając przy tym zbytnio firmowego dress code’u.
Stylizacje do biura – podstawowe zasady
Po pierwsze, nasz strój do pracy nie może być wyzywający. Głęboki dekolt, spódniczka ledwo zakrywająca pośladki czy topy na cienkich ramiączkach lepiej pozostawić na bardziej stosowne okazje. Zbytnia swoboda w komponowaniu stylizacji do biura może być odebrana przez innych jako brak szacunku dla wizerunku firmy czy jej pracowników. Warto pamiętać również o cielistych rajstopach – tutaj pracodawcy są zazwyczaj bezwzględni.
Po drugie, w stylizacjach do biura lepiej ograniczyć odważne wzory, barwy czy faktury. Bazą stroju do pracy powinny być neutralne kolory: czarny, biały, granatowy, szary czy brązowy. W ten sposób sygnalizujemy naszą gotowość do wykonywania swojej pracy w sposób rzetelny i kompetentny. Oczywiście nasz strój możemy ożywić w nieco inny sposób, ale o tym trochę później.
Po trzecie, przy ocenie wyglądu damskiej części załogi brany pod uwagę jest nie tylko strój, ale również fryzura i makijaż. Tutaj także nie warto eksperymentować z farbą do włosów czy przesadzać z konturowaniem twarzy. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest makijaż w odcieniach nude i klasyczny kok lub koński ogon. Rozpuszczone włosy nie zawsze są mile widziane – wiele zależy od zajmowanego stanowiska.
Eleganckie stylizacje do pracy – na co postawić?
Kompletowanie garderoby do biura wbrew pozorom wcale nie jest takim prostym zadaniem. Mnogość nakazów i zakazów nie pozwala na całkowite rozwinięcie skrzydeł, jednak przy odrobinie dobrych chęci i kreatywności klasyczny uniform pracowniczy można zmienić w ciekawą stylizację do biura.
Stylizacje do pracy w biurze – baza
Kompletowanie garderoby do biura warto rozpocząć od ubrań bazowych, na których opierać się będą nasze stylizacje. Oprócz klasycznych marynarek, cygaretek czy białych koszul, warto także zainwestować w dopasowaną, ołówkową spódnicę czy modne w ostatnich sezonach kombinezony. Kilka różnych elementów garderoby sprawia, że nie odczuwamy monotonii w zbyt dotkliwy sposób.
Moda do biura, czyli jak ożywić stylizację do pracy
Strój do biura nie musi być całkowicie zdominowany przez klasyczne czarno-białe zestawy. Od czego mamy dodatki? Torebka w żywym odcieniu lub szpilki w ciekawym wzorze z pewnością odmienią nasz biurowy wizerunek. Możemy również poeksperymentować z eleganckimi bluzkami i koszulami – geometryczne wzory czy pastelowe odcienie powinny pomóc w przełamaniu schematów businness dress code’u. Zamiast koszuli możemy założyć dopasowany golf lub półgolf, czyli hity ostatnich kilku sezonów.