Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online?

COVID-19 wpłynął na wiele rzeczy, w tym na konieczność ograniczania interakcji tzw. face to face. Wiele rozmów kwalifikacyjnych odbywa się obecnie wirtualnie, zwłaszcza na wczesnych etapach poszukiwania osób do pracy.

W ostatnich latach rozmowy kwalifikacyjne online stały się niezwykle popularne, a wiele firm korzysta z różnych technologii do przeprowadzania wstępnych rozmów kwalifikacyjnych. Podczas pandemii normą stały się rozmowy kwalifikacyjne na prawie każdym etapie procesu rekrutacji. Chociaż rozmowy kwalifikacyjne online są podobne do tradycyjnych, osobistych spotkań, mają pewne zasadnicze różnice, na które kandydaci powinni być przygotowani.

Zapewnij odpowiednie światło

Upewnij się, że nie jest zbyt ciemno, ale także nie siedź bezpośrednio nad górnymi lampami, które Cię prześwietlą. Jeśli to możliwe, spróbuj usadowić się w pobliżu okna, zwracając twarz w stronę światła. Ustal dobre miejsce do przeprowadzenia spotkania online dzień wcześniej, aby upewnić się, że wszystko zostanie dopracowane na rozmowę kwalifikacyjną. Upewnij się, że masz stabilny stół na laptopa czy komputer stacjonarny. Taką postawą pokażesz rekruterowi, że praca w Rzeszowie czy innym mieście jest dla Ciebie bardzo ważna. Być może będziesz musiał użyć pudełka czy książek, aby podnieść laptopa tak, aby znalazł się tuż poniżej ramion do tuż nad głową, aby uzyskać idealnie wykadrowane ujęcie wywiadu. Jeśli używasz tabletu lub smartfona, użyj statywu, aby obraz był stabilny i wyraźny.

Stwórz odpowiednie tło

Możesz mieć ochotę wybrać urocze tło na platformie na przykład Skype czy Teams, ale nie rób tego. Tło jest rozpraszające i nieprofesjonalne, zwłaszcza jeżeli będzie to pierwsza rozmowa kwalifikacyjna z tym rekruterem. W rzeczywistości chcesz wybrać najbardziej profesjonalną część swojego domu na rozmowę kwalifikacyjną — możesz ją zaaranżować tylko na rozmowę kwalifikacyjną. Po zidentyfikowaniu miejsc, które oferują najlepsze oświetlenie, zbadaj dokładnie swoje otoczenie, aby wybrać najlepsze miejsce na odbycie rozmowy. Usuń bałagan. Unikaj dziwnych rzeczy w tle, takich jak łóżko czy toaleta. Może się to wydawać oczywiste, ale czasami ludzie po prostu nie myślą o takich rzeczach.

Widok książek z daleka, mogą sprawić natomiast, że sprawisz wrażenie inteligentnego. Taktowny wystrój domu może sprawić wrażenie, że panuje w nim porządek. Artystyczne elementy wzbudzą ciekawość odnośnie do Twojej osoby wśród rekruterów. Jeśli nie chcesz kombinować, to pusta ściana jest akceptowalna, ponieważ skupia na Tobie uwagę.

Sprawdź konfiguracje komputera

Bycie na czas to tak naprawdę bycie o 10 minut wcześniej. W przypadku wirtualnej rozmowy kwalifikacyjnej po raz pierwszy upewnij się, że wszystko jest w porządku z komputerem. Jeśli brzmi to za dużo, po prostu pamiętaj: podczas normalnej rozmowy kwalifikacyjnej prawdopodobnie przygotowywałbyś się, prowadził, parkował i znajdował odpowiedni pokój przed rozmową, a to wszystko wymusza konieczność wcześniejszego wyjścia z domu.

Ubierz się profesjonalnie

Nawet jeśli nie spotykasz się z ankieterem osobiście, upewnij się, że Twój ubiór zapewni dobry odbiór i pomyślne przejście rozmowy kwalifikacyjnej. Pierwsze wrażenia jest naprawdę najważniejsze. Jeśli weźmiesz pod uwagę taką kwestię, praca będzie w zasięgu ręki.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE