Jak dbać o usta zimą?

Zima to najgorszy okres nie tylko dla naszej skóry twarzy i ciała, ale również dla naszych delikatnych ust. Wychodząc z domu w mroźny poranek chronimy się przed niską temperaturą zakładając ciepłą kurtkę, buty czy czapkę. Jednak to nasze usta w największym stopniu pozostają narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Często zapominamy o ich odpowiedniej ochronie lub używamy produktów, które dodatkowo je przesuszają. Warto wiedzieć, jak chronić swoje usta zimą, aby przez cały rok cieszyć się pięknymi i zadbanymi wargami, które będą kusić zdrowym kolorytem i powabną miękkością. Jak to zrobić?

Usta – najbardziej wrażliwa strefa twarzy

Wargi stanowią najbardziej wrażliwy obszar naszej twarzy z kilku powodów. Po pierwsze, skóra na ustach pozbawiona jest gruczołów łojowych, przez co ich bariera ochronna traci na efektywności. Co więcej, brak warstwy lipidowej na powierzchni ust sprawia, że szybko tracą odpowiednie nawilżenie i są niezwykle podatne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Po drugie, warstwa naskórka na ustach jest bardzo cienka, co również nie pomaga w utrzymaniu ich dobrej kondycji.

Popękane i spierzchnięte usta – przyczyny

Zimą nie brakuje czynników, które niekorzystnie wpływają na stan naszych ust. Największą bolączką w czasie zimowego okresu jest niska temperatura, która w połączeniu z silnym, mroźnym wiatrem przyprawia nasze wargi o wysuszenie i pękanie warstwy naskórnej. Wiele z nas nie może się również powstrzymać przed oblizywaniem suchych ust w czasie zimowych spacerów, co w jeszcze większym stopniu naraża je na utratę optymalnego nawilżenia.

Suche i spierzchnięte usta mogą pojawić się również jako pierwszy objaw obniżonej odporności. Wtedy najczęściej pojawiają się również inne dolegliwości skórne jak zajady czy opryszczka. Ta ostatnia w większości przypadków ma podłoże wirusowe, jednak osłabiony organizm szybciej „łapie” wirusy (HSV1 i HSV2). Każda z nas, która zmaga się z nawracającą opryszczką dobrze wie, że nie jest to nic przyjemnego, a dodatkowo pozbawia nas przyjemności z jedzenia czy picia.

Jak dbać o usta?

Suche i popękane usta nie wyglądają estetycznie, a mikrouszkodzenia na ich powierzchni powodują dyskomfort, a nawet ból. Dlatego też odpowiednia pielęgnacja ust zimą to najlepsze, co możemy zrobić dla naszej urody. Jak zatem ochronić swoje usta przed mrozem i wiatrem?

Pielęgnacja ust – regularny peeling ust

Domową pielęgnację ust powinnyśmy zacząć od złuszczenia martwego naskórka. Wiele z nas wykonując peeling twarzy, zapomina o wykonaniu zabiegu na powierzchni ust. Peeling ust wymaga użycia innego kosmetyku niż do skóry twarzy – najlepiej sprawdza się domowy peeling cukrowy z dodatkiem miodu lub oliwy z oliwek. Wykonując peeling nie tylko pozbywamy się suchych skórek, ale również poprawiamy krążenie i nadajemy im zdrowego wyglądu. Z uwagi na to, że skóra na wargach jest niezwykle delikatna, peeling złuszczający powinnyśmy stosować nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu.

Domowa pielęgnacja ust zimą – maseczka regenerująca do ust

Można ją przyrządzić ze składników, które każda z nas powinna mieć pod ręką. Wystarczy nałożyć cienką warstwę miodu naturalnego na usta i pozostawić je na całą noc. Smak miodu może jednak być nieco uciążliwy, dlatego w miejsce miodu możemy wybrać wazelinę lub odżywczy balsam do ust. W ciągu dnia natomiast możemy postawić na kilka kropel oliwy z oliwek – już 15 minut pod tłustą warstwą może być dla naszych ust zbawieniem.

Co na suche i spierzchnięte usta? Pomadki i balsamy do ust

Najlepiej na bazie witamin A i E, gliceryny, wazeliny czy wosku pszczelego. Produkt do ust powinnyśmy stosować przy każdym wyjściu z domu, a nawet podczas pracy. Ogrzewane powietrze w pomieszczeniach również przyczynia się do wysuszenia ust, dlatego warto zawsze mieć przy sobie pomadkę do ust SOS.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE