Dla kogo przeznaczona jest integracja sensoryczna?

W dzisiejszym świecie każdy z nas jest wręcz zasypywany całą masą bodźców. Coraz częściej możemy usłyszeć, że jesteśmy przebodźcowani i trudno się z tym nie zgodzić, gdyż jest ich znacznie więcej niż jeszcze nawet 20 lat temu. Dlatego odpowiednie ich przetwarzanie jest takie ważne. Jak łączy się z tym integracja sensoryczna i dla kogo jest ona przeznaczona?

Dla kogo przeznaczona jest integracja sensoryczna?

Terapia taka jak integracja sensoryczna w Lublinie jest przede wszystkim przeznaczona dla dzieci. Nie mowa tu jednak o wszystkich dzieciach, a w szczególności o tych, które posiadają rożnego rodzaju zaburzenia sensoryczne, czyli zaburzenia odbierania bodźców. Mogą one bowiem negatywnie wpłynąć na ich rozwój.

Integracja sensoryczna jest przeznaczona dla podobnych osób, co terapia bilateralna w Lublinie. Pomaga ona w odpowiedniej analizie bodźców, a także co bardzo ważne ma duże znaczenie w wykształceniu odpowiedniej koordynacji ruchowej u małych dzieci, którym będzie bardzo potrzebna do zabawy, czy też nauki podstawowych czynności.

Jakie są wskazania do zdecydowania się na integrację sensoryczną?

Wymienić można naprawdę wiele wskazań do tego, by zapisać swoje dziecko na integrację sensoryczną. Najbardziej alarmujące w tej kwestii powinny być takie objawy jak nadwrażliwość na bodźce wzrokowe, słuchowe czy też ruch i dotyk. Równie alarmująca jest także zbyt mała wrażliwość na tego typu bodźce. Jeśli dzecko ją przejawia, integracja sensoryczna może się wręcz okazać niezbędna, jeśli dziecko ma się dalej prawidłowo rozwijać.

Wskazań jest jednak znacznie więcej. Na to, że warto zapisać dziecko na integrację sensoryczną może wskazywać jego zbyt wysoki lub zbyt niski poziom aktywności, opóźnienia w rozwoju mowy oraz zdolności komnunikacyjnych, opóźnienia w rozwoju zdolności ruchowych, czy też spore problemy z koordynacją ruchową, a także takie rzeczy jak problemy z nauką w szkole, niska samoocena, kłopoty z zachowaniem dziecka bądź kłopoty z jego organizacją.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE