Budowa domu a ocieplanie poddasza – dlaczego jest tak ważne

W trakcie budowy domu każdy element się liczy. Są jednak aspekty o które warto zatroszczyć się szczególnie. To nie tylko solidnie wykonane fundamenty, ale i ocieplenie dachu. Prawidłowa termoizolacja dachu sprawi, że zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie. Przy nieodpowiednio wykonanej termoizolacji, przez dach można stracić nawet 20 % ciepła, co będzie przekładać się na niemałe koszty. Inwestycja w izolację szybko się zwróci, dlatego jest to element którego nie należy pomijać.

Ocieplenie dachu – czym ocieplać?

Istnieje wiele materiałów do ocieplania dachów. Doskonale sprawdzają się folie termoizolacyjne. Stanowią one połączenie pianki poliuretanowej z matą termoizolacyjną. Są bardzo lekkie, nie pylą, nie brudzą. Co więcej, cechuje je łatwość montażu. Nie wymagają też zastosowania specjalistycznych narzędzi. Po ich założeniu nie czeka na nas duża doza sprzątania, jak to ma miejsce w przypadku wykonywania ocieplenia styropianem lub wełną mineralną. Specyficzna, dwuwarstwowa konstrukcja folii chroni budynek przed utratą ciepła, wykorzystując efekt odbicia promieniowania. Dzięki tej specyfice, latem znakomicie chroni budynek przed przegrzaniem, natomiast zimą skutecznie zapobiega utracie ciepła.

ocieplanie poddasza

Materiał ten doskonale dopasowuje się do powierzchni, może być więc stosowany w rozmaitych konstrukcjach dachowych. Co więcej, jest antyalergiczny i odporny na wilgoć. Folie termoizolacyjne mogą być stosowane zarówno jako samodzielna izolacja, jak również jako dodatek do już istniejącego ocieplenia, aby podnieść jego skuteczność.

Kolejnym atutem tego rodzaju ocieplenia jest ich stosunkowo niewielki gabaryt – folie sprzedawane są w postaci rulonów, więc są łatwe w transporcie.

Jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do ociepleń jest styropian. Jego główne atuty to atrakcyjna cena, lekkość oraz bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Wykonanie ocieplenia ze styropianu nie jest zajęciem skomplikowanym. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby powierzchnia pod styropian równa. Nierówności mogą znacznie utrudnić mocowanie ocieplenia, a nawet przyczynić się do tego, że styropianowe płyty będą odpadać.

Jako ocieplenie wykorzystuje się również wełnę mineralną. Jest to materiał droższy niż styropian, jednak ma ten atut iż jest to produkt naturalny, co z pewnością docenią Ci którzy chcą budować swój dom z jak największym poszanowaniem dla środowiska. Ogromnym atutem wełny jest również jej izolacyjność akustyczna. Posiada właściwość pochłaniania hałasu, dlatego warto się na nią zdecydować gdy dom znajduje się przy ruchliwej ulicy lub w centrum miasta.

Folie termoizolacyjne, wełna czy styropian – co wybrać?

Co wziąć pod uwagę wybierając rodzaj ocieplenia? Znaczenie ma rodzaj pokrycia dachowego, kształt konstrukcji jak i budżet jaki możemy przeznaczyć na wykonanie ocieplenia. Najtańszym rozwiązaniem będzie styropian, najbardziej naturalnym wełna, a najłatwiejszym w montażu i zapewniającym znakomite parametry folia termoizolacyjna. Bez względu na to, jaki materiał zostanie wybrany, należy mieć na względzie, że jest to sprawa na której nie warto oszczędzać. Solidne ocieplenie to gwarancja komfortu dla domowników, jak i duże oszczędności na ogrzewaniu!

Partnerem materiału jest Onduline.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE