Szalunki ścienne a budowa domu – czy warto je wynająć?

Budowa domu to dość kosztowna inwestycja, na którą decyduje się coraz większa liczba osób marzących o własnych czterech kątach. Niezależnie od indywidualnych możliwości finansowych na pewnych elementach po prostu nie można oszczędzać – dotyczy to głównie materiałów i narzędzi budowlanych oraz firmy, która podejmuje się wykonania przedsięwzięcia. Oszczędności można jednak szukać na innych polach, co wcale nie musi przekładać się na jakość wykonania przewidzianych prac budowlanych. Szalunki ścienne, niezbędne niemal na każdej budowie, zamiast kupować można wynająć – i to na zaskakująco korzystnych warunkach.

Szalunki ścienne – sposób na oszczędność czasu

Niegdyś najbardziej znaną metodą rusztowania ścian i innych elementów betonowych czy żelbetonowych było deskowanie, czyli używanie drewnianych, prowizorycznych konstrukcji służących jako formy zalewane później mieszanką betonową. Znacznie bardziej efektywnym rozwiązaniem okazują się szalunki systemowe, które odpowiednio przechowywane i konserwowane mogą być wielokrotnie użytkowane, nieustannie zachowując swoje pierwotne właściwości. Szalowanie betonowych konstrukcji powinno być wykonane zgodnie z wszelkimi normami bezpieczeństwa, co nie musi być równoznaczne z czasochłonnym procesem. Szalunki ścienne pozwalają szybko i sprawnie przejść do kolejnych etapów budowy domu przybliżających finalizację przedsięwzięcia.

Zobacz także: https://bydgoszczcity.pl/budowa-domu-czy-mozna-ja-sobie-ulatwic/

Szalunki ścienne – z czego wykonane?

Producenci szalunków systemowych przykładają ogromną wagę do jakości materiałów, z których wykonują konstrukcje swoich flagowych produktów. Szalunki ścienne systemowe najczęściej składają się ze stalowych bądź aluminiowych płyt ramowych wzbogaconych o elementy uzupełniające takie jak podpory pionujące czy zamki. Choć montaż szalunków ściennych z pozoru wydaje się czasochłonny i skomplikowany, to proces instalacji konstrukcji w rzeczywistości okazuje się znacznie łatwiejszym zadaniem. Co ważne, wielu producentów oferuje dwa rodzaje szalunków systemowych ze względu na sposób montażu: ręczny i z pomocą dźwigu, dzięki czemu można dostosować go do własnych możliwości.

Szalunki ścienne – kupić czy wynająć?

Budowa domu jednorodzinnego to ogromne przedsięwzięcie, które jednak nie stwarza konieczności zakupu nowego systemu szalunkowego. Wynajem szalunków ściennych to bardzo powszechna praktyka, która pozwala sporo zaoszczędzić. Koszt wynajmu szalunków najczęściej jest uzależniony od ich gabarytów, które w przypadku niewielkich obiektów mieszkalnych mogą zamknąć się w kwocie do tysiąca złotych. Przed wynajęciem szalunków warto zwrócić uwagę na ich stan techniczny, który determinuje jakość wykonania i wytrzymałość elementów betonowych.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE