Przyjaźń obok miłości to najsilniejsza relacja, jaka może łączyć dwoje ludzi. Niby często mówi się o tym, że przyjaźń damsko-męska nie istnieje, jednak w rzeczywistości nie brakuje relacji między kobietami i mężczyznami opartymi jedynie na porozumieniu duchowym. Podobnie jest z przyjaźnią między osobami tej samej płci – zmaganie się z podobnymi problemami zbliża bardziej niż seks. Nie bez powodu każdy człowiek szuka swojej bratniej duszy, nawet jeśli daje odczuć wszystkim dookoła, że woli żyć samotnie. Przyjaźń w naszym życiu odgrywa bardzo ważną rolę – nierzadko potrafi być trwalsza niż związek oparty na romantycznych relacjach.
Przyjaźń – co to właściwie jest?
Często używamy tego terminu, jednak niech każdy z nas odpowie sobie na pytanie, czy kiedykolwiek zastanawiał się nad jego sensem. Pewnie nie, bo dla większości z nas przyjaźń to po prostu bliska relacja z drugą osobą, która podziela wiele naszych opinii i udziela wsparcia w najbardziej kryzysowych sytuacjach. „Przyjaciół poznaje się w biedzie” powtarzamy niczym mantrę, jednak dużo w tej sentencji racji. Znajomych możemy mieć wielu, jednak to właśnie w najtrudniejszych momentach przekonujemy się, co tak naprawdę znaczy wsparcie przyjaciela na dobre i na złe.
Prawdziwa przyjaźń – niezawodne wsparcie
Chodzi tutaj przede wszystkim o wsparcie psychiczne – motywowanie się nawzajem do działania zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu na wielu polach: prywatnym, zawodowym czy społecznym. Prawdziwy przyjaciel zawsze wesprze dobrym słowem, pocieszy w trudnej chwili, ale i skrytykuje, kiedy ma do tego odpowiednie podstawy. Przyjaźń powinna być związkiem dwojga ludzi bez podszytego drugiego dna – czasem okazuje się, że ktoś tylko udaje naszego przyjaciela by czerpać z tej relacji jak największe profity.
Prawdziwa przyjaźń jest wtedy…
…kiedy pierwszą osobą, z którą chcemy podzielić się złymi lub dobrymi nowinami jest właśnie osoba, którą przywykliśmy nazywać przyjacielem. Jeśli osobie po drugiej stronie „barykady” zależy na nas w takim samym stopniu jak nam na niej, jej odczucia powinny być podobne. Posiadanie w życiu prawdziwego przyjaciela jest bardzo istotne dla naszej kondycji psychicznej – tłumienie w sobie emocji czy sekretów działa niekorzystnie na naszą pewność siebie i równowagę duchową. Pozostaje nam jeszcze rodzina, jednak czasem ciężar brzemienia, które nosimy może stać się przyczyną rozpadu bliskich relacji z matką, ojcem czy rodzeństwem. Przyjacielowi łatwiej jest się zwierzyć, szczególnie z życiowych porażek.
Przyjaźń na zawsze – czy rzeczywiście istnieje?
Nie trzeba pozostawać ze sobą w codziennym kontakcie, żeby uważać kogoś za przyjaciela od serca. Można nie widzieć się przez kilka miesięcy i przy pierwszym spotkaniu po dłuższej rozłące rozmawiać tak, byście się widzieli zaledwie wczoraj. I tak, wielu z nas zawiera przyjaźnie na całe życie. Wystarczy wziąć pod lupę przyjaźnie ze szkolnej ławki. Zaczynają się w wieku kilku lat by trwać kolejne kilkadziesiąt. Czasem właśnie niewinne, szczeniackie relacje mają największe szanse na przetrwanie próby czasu. Z czego to wynika? Nikt z nas nie zna jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od tego, w jakim stopniu dopuścimy do siebie drugą osobę. Przyjaciele z dzieciństwa często znają nas od podszewki i może to właśnie dlatego tak dobrze się z nimi dogadujemy – nie musimy udawać kogoś, kim tak naprawdę nie jesteśmy.