Nowe wnętrza w nowym roku

Koniec ze stylem industrialnym i skandynawskim. Koniec z monotonną białą kuchnią. Na czasie jest Afryka, Grecja i Rzym, a w kuchni króluje czerń i antracyt. Wszędzie wyróżniają się intensywne kolory i pojawiają się rozwiązania ekologiczne. Nowy rok wniósł do wnętrz wiele rewelacji. Mówi się nawet o rewolucji, ponieważ znikają dotychczas najpopularniejsze style aranżacji: industrialny i skandynawski. Co je zastąpi w 2020?

Afryka

Gorąca Afryka rozpala wyobraźnię architektów, rozgrzewa wnętrza i topi skandynawskie pomysły. Modne wnętrza są inspirowane kulturą Czarnego Lądu i wyrażają się w wyrazistych teksturach. Kolorowe wzory zdobią poduszki, koce i narzuty, które wprowadzają do wnętrz egzotykę. Nie dominują, bo są tylko dodatkami, ale sprawiają, że dużo się dzieje. Widać także kolory Afryki: wyobraźmy sobie czerwień, odcienie piasku – od beżowych po żółte, rudą i brązową barwę spalonej słońcem ziemi i kolor zachodzącego słońca. Nie zapominamy o sawannie: cętkach, paskach i pozostałych motywach zwierzęcych. Tu i ówdzie widzimy afrykańską figurkę.

Eko (i) natura

Zwrot ku ekologii to nic nowego, ale w nowej dekadzie ten trend wyraźnie się umocni. Modne stają się meble wyprodukowane przez rzemieślników unikających maszyn lub wykonane z materiałów recyklingowych. Wyróżniają się prostotą stylu i stonowanymi barwami. Domy są pełne roślin, przybliżając mieszkańców do natury.

Bardziej ekologicznie robi się także w kuchni, czego dowodem są coraz lepsze i bardziej praktyczne sortowniki na odpady. – Zachęcamy do segregacji. Na rynku dostępnych jest wiele systemów, jak na przykład nasza Ninka 1dwa4, które ją ułatwiają – zachęca Michał Kichler ekspert ds. okuć kuchennych Häfele. Przypomina on, że warto wybrać segregację, która daje maksimum elastyczności. – Dzięki macie z wypustkami i dedykowanymi do niej kubłami, możemy dowolnie je konfigurować i ustawiać, wybierając również z kilku wysokości.

Ekologia to również oświetlenie. – Z myślą o ekologii powinniśmy wybierać oświetlenie LED, które będzie bez problemu działało przez wiele lat i zużywa mało prądu – wskazuje Michał Kichler. Wychodząc naprzeciw trendom i oczekiwaniom użytkowników, Häfele proponuje oświetlenie piątej generacji w postaci systemu Loox LED.

Oświetlenie w kuchni, oprócz podstawowej funkcji, jest także ozdobą wnętrza. – To właśnie rozwój w tym aspekcie będzie najbardziej widoczny – twierdzi ekspert. – Häfele również w tej kwestii jest technologicznym liderem. Nowa seria Loox LED piątej generacji to między innymi jeszcze większa integracja komunikacji bezprzewodowej. Loox5 to również nowe podejście do projektowania instalacji oświetlenia. Dzięki temu minimalizujemy liczbę kabli, które musimy doprowadzić do punktu świetlnego – dodaje.

Standardem staje się oświetlenie typu Multi-white, dzięki któremu można regulować temperaturę barwową, zależnie od pory dnia czy nastroju. Najlepszym sposobem na sterowaniem takim typem oświetlenia jest dedykowana aplikacja w smartfonie, dająca wiele innych możliwości kontroli.

Wyspa

Pozostając w gorącym klimacie i w kuchni, należy zwrócić uwagę na wyspy, które w domu chce mieć wielu. – Widzimy ten trend w coraz większej liczbie mieszkań i domów – zauważa Michał Kichler. – Modne łączenie kuchni z salonem jak najbardziej temu sprzyja. Pasującym rozwiązaniem jest Ninka Qanto, która pozwala na wygodny dostęp do przechowywanych sprzętów w trudnych miejscach, takich jak wyspa kuchenna i szafki narożne – wymienia.

Forma + funkcja

Nowa dekada otworzyła nowy rozdział we wzornictwie. Trendy kreują także czołowe marki na rynku takie jak Häfele. Liderzy proponują minimalistyczne rozwiązanie dające maksimum możliwości. Pokazują tendencję, w której forma jest równie ważna co funkcja. – Nowym otwarciem jest podnośnik do klap Free Space. Zajmuje tylko 63 mm z głębokości korpusu, a umożliwia jednocześnie podnoszenie klap wysokich na 650 mm – podaje przykład ekspert.

Mocno i wyraźnie

Klasyczna biała kuchnia zaczyna nudzić. Rok 2020 jest powiewem świeżości, który ożywi wnętrze. – Na czasie są meble z elementami w kolorze antracytu i czerni – oznajmia Michał Kichler. – Projektanci łączą odważnie kolory: pastelową żółć, butelkową zieleń czy pudrowy róż.

Mocne kolory widać we wszystkich nowoczesnych pomieszczeniach. To nie tylko kolory Afryki, ale także mocny granat, czy święcąca w 2020 tryumfy popularności jaskrawa mięta. Połyskująca barwa miętowej zieleni wpisuje się w trend naturalności, nadaje lekkości i orzeźwia wnętrze. Można wprowadzić go w formie dodatku lub jako kolor ściany lub mebli. Paleta odważnych barw jest znacznie szersza. Wyraziste, żywe kolory bardzo ładnie komponują się z ponadczasowymi naturalnymi materiałami: kamienieniem, cegłą i drewnem.

Antyk

Na koniec cofnijmy się daleko w przeszłość. Projektanci wydają się zafascynowani starożytną Grecją i Rzymem. Przykładami inspiracji starożytnością są stoły wspierane na kolumnach, naczynia w kształcie kolumn i waz. To i ówdzie pojawiają się nawet pomniejszone repliki antycznych rzeźb.

Odrobinę antyku warto przemycić w postaci materiałów z marmuru i terazzo, z których wykonuje się elementy mebli i dodatków. W kuchni inspirowanej starożytnością doskonale wygląda blaty z takich materiałów.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE