Notariusz – jakie powinien mieć kompetencje?

Spośród zawodów prawniczych, to zawsze trzy są w centrum uwagi. Mowa tu oczywiście o adwokatach, sędziach oraz prokuratorach. Ukończone studia prawnicze uprawniają jednak również do rozpoczęcia kroków w kierunku zostania notariuszem. Jakie kompetencje powinien mieć notariusz i gdzie możemy skorzystać z jego usług?

Gdzie powinniśmy szukać notariusza?

Osoby będącej prawnikiem, która pracuje jako notariusz w Toruniu powinniśmy szukać przede wszystkim w internecie. Wynika to z tego, że w ten sposób możemy odszukać go nie tylko szybko, ale też umówić się z nim na spotkanie, wskazać jego temat, a także znacznie lepiej przygotować się, gdyż możemy dowiedzieć się jakie dokumenty będą potrzebne.

Najczęstszym miejscem pracy notariusza jest kancelaria notarialna w Toruniu. Niektórzy posiadają własne, lecz można spotkać też większe kancelarie notarialne, w których pracuje nawet kilku notariuszy, by móc obsłużyć wszystkich zainteresowanych usługami notarialnymi klientów.

Co trzeba zrobić by zostać notariuszem?

Oczywiście notariusz to nie zawód, w którym każdy może pracować. Droga do zostania nim jest naprawdę długa i wymaga przede wszystkim ukończenia bardzo wymagających studiów prawniczych i otrzymania tytułu magistra. Jest to jednak dopiero początek drogi. Wtedy pora na aplikację, która kończy się egzaminem notarialnym. Dopiero po jego ukończeniu można rozpocząć pracę jako notariusz. Aby zostać notariuszem trzeba mięć również 26 lat, polskie obywatelstwo lub zezwolenie na pracę w Polsce, pełną zdolność do czynności prawnych i w pełni korzystać z praw publicznych.

Co należy do kompetencji notariusza?

Każdy notariusz ma prawo do wykonywania wielu czynności. Przede wszystkim należy do nich sporządzanie aktów notarialnych, czy też aktów poświadczania dziedziczenia. Oprócz tego sporządza również poświadczenia, projekty aktów, oświadzczen oraz innych dokumentów, spisuje protokoły, składa wnioski o wpis w księdze wieczystej, czy też zajmuje się prowadzeniem rejestrów akcjonariuszy w prostych spółkach akcyjnych. Jak widać notariusze mogą więc bardzo wiele.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE