Motorsport – jeden z najbardziej emocjonujących sportów na świecie

Na Ziemi żyje ok. 7,5 miliarda ludzi, jednak jednym z niewielu wspólnych mianowników populacji całego świata jest sport. Każdy kraj posiada swój „sport narodowy” i niemal każdy człowiek z wielkim zainteresowaniem śledzi poczynania swoich ulubieńców, czy to na krajowym podwórku, czy to na arenie międzynarodowej. Istnieje jednak grupa sportów globalnych, których popularność przekracza granice państw i kontynentów. Do tej grupy z pewnością należą sporty motorowe, które rozgrzewają serca miliardów kibiców w nawet najodleglejszych zakątkach świata. Zatem skąd bierze się fenomen motorsportu?

Sporty motorowe – ogromne prędkości

Wielu kierowców marzy o przetestowaniu bolidu formuły 1, a nawet pojazdów z niższych klas wyścigowych, które pod maska kryją niesamowitą moc. Dość powiedzieć, że samochody formuły 1 rozwijają prędkości znacznie przekraczające 300 km/h, a przeciętny bolid do setki przyśpiesza w 1,7 sekundy. Choć wielu kibicom nigdy nie będzie dane obejrzeć zmagań zawodników na żywo, to śledząc wyścigi w telewizji można poczuć niesamowity dreszczyk emocji związany nie tylko z niesamowitymi osiągami samochodów wyścigowych, ale również manewrami wyprzedzania czy pracą mechaników w trakcie pitstopów, co bywa równie emocjonujące jak sam wyścig.

Zobacz także: https://newsowy.pl/rajd-dakar-2021-w-obliczu-pandemii-co-warto-wiedziec/

Motorsport – nieprzewidywalność

W motorsporcie nie wszystko zależy od kondycji czy umiejętności zawodnika – istotnym czynnikiem okazuje się sprawność i stan techniczny pojazdu. Nawet najlepsi kierowcy na świecie doświadczają porażek wskutek pojawiających się usterek, zwłaszcza w trakcie ekstremalnie trudnych rajdów. Za taki z pewnością można uznać Rajd Dakar, który najczęściej rozgrywany jest na pustynnych bezdrożach. Jeszcze do niedawna była to Afryka czy Ameryka Południowa, a w 2020 roku rajd przeniósł się na Bliski Wschód, a dokładniej Arabię Saudyjską. Już samo ukończenie Dakaru dla wielu zawodowych kierowców rozpatrywane jest w kategoriach niebywałego sukcesu. Odcinki specjalne Rajdu Dakar niemal co roku przynoszą zaskakujące rozstrzygnięcia, a szansę na triumf faworytom często odbierają usterki techniczne czy trudne warunki atmosferyczne. W tym właśnie tkwi piękno motorsportu – nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć na kolejnym kilometrze trasy.

Motosport dostępny przez cały rok

W odróżnieniu od wielu innych dyscyplin sportowych, motosport gości na ekranach telewizji sportowych przez 365 dni w roku. Nie da się zatem oprzeć wrażeniu, że niemal co weekend na całym świcie rozgrywane są najbardziej prestiżowe rajdy terenowe czy wyścigi samochodowe. Niezwykła przystępność transmisji telewizyjnych czy internetowych sprawia, że fanów sportów motorowych ciągle przybywa. I nic nie wskazuje na to, by zainteresowanie Rajdem Dakar czy formułą 1 miało w najbliższych czasach osłabnąć.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE