Korzyści z posiadania systemu rekuperacji

Skuteczna wentylacja pomieszczeń w domu jest niezbędna, jeśli chcemy oddychać w nim czystym i zdrowym powietrzem. Oczekiwania te zaspokoją systemy rekuperacji, cechujące się szeregiem zalet i wynikających z nich korzyści.

Zawsze oddychamy świeżym powietrzem

Systemy rekuperacji działają niezależnie od warunków atmosferycznych. Do wentylowania powietrza nie potrzebują uchylania okien lub montażu nawiewników, jak ma to miejsce w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Rekuperacja oparta jest na pracy wentylatorów, dzięki którym zużyte powietrze jest na bieżąco usuwane z pomieszczeń i zastępowane świeżym (pobieranym za pomocą czerpni), wolnym od zanieczyszczeń.

Gwarancję czystego powietrza zapewniają filtry (także antysmogowe), montowane w kanałach wentylacyjnych. To dzięki nim powietrze jest oczyszczane, zanim trafi do pomieszczeń w domu. Zyskujemy przez to pewność, że przez cały czas, niezależnie od pory roku i pogody, w naszym domu będziemy oddychać powietrzem wolnym od alergenów, patogenów, kurzu, pyłów i wilgoci.

Skuteczne odprowadzanie wilgoci

Wszyscy wiemy, jak ważne jest usuwanie z domu wilgoci. Jej nadmiar daje o sobie znać osadzaniem się na powierzchniach – oknach, ścianach czy meblach. Skutkuje to nie tylko niszczeniem wyposażenia domu, ale także rozwojem chorobotwórczych grzybów, które z kolei przyczyniają się do powstawania chorób układu oddechowego.

Systemy rekuperacji gwarantują skuteczne usuwanie wilgoci, bowiem zapewniają nieprzerwaną wentylację wszystkich pomieszczeń. Jest to jedna z ich największych zalet. Rekuperacja uniezależnia nas od konieczności otwierania okien, w celu pozbycia się nadmiaru wilgoci, a tym samym – od wpuszczania do domu zanieczyszczonego powietrza.

Oszczędzamy na ogrzewaniu

Niewątpliwie każdemu z nas zależy, aby wydawać jak najmniej pieniędzy na ogrzewanie naszych domów. Wybierając systemy rekuperacji jest to możliwe. Dlaczego? Otóż raz ogrzane powietrze jest wykorzystywane wielokrotnie. Dzięki temu nie musimy podgrzewać każdej porcji świeżego powietrza od nowa, gdy tylko trafi ono do naszego domu.

Za udogodnienie to odpowiada rekuperator. Jest to wymiennik, który odbiera ciepło z powietrza opuszczającego budynek (zużytego) i przekazuje temu, które dopiero ma trafić do pomieszczeń. Kanałami nawiewnymi trafia więc do nich powietrze nie tylko oczyszczone, ale i ogrzane. Docenimy to zimą, gdy nie będziemy musieli intensywnie używać grzejników a rachunki za ogrzewanie będą niższe.

Samodzielna kontrola powietrza

Przy standardowej wentylacji grawitacyjnej nie mamy możliwości regulowania ilości powietrza, dostającego się do domu. Uchylone okna często powodują przeciągi a zimą wychładzają pomieszczenia (podobnie, jak nawiewniki). Tylko rekuperacja pozwala kontrolować ilość nawiewanego do pomieszczeń powietrza.

Odbywa się to za pomocą specjalnego sterownika. Jeśli chcemy, możemy na nim zwiększyć (lub zmniejszyć) ilość nawiewanego powietrza, czyli intensywność przewietrzania pomieszczeń. Jest to bardzo przydatne, gdy odwiedzi nas więcej osób lub gotujemy a w pomieszczeniu zaczyna panować nieprzyjemny zaduch.

Zauważalna wygoda

Montaż rekuperacji daje komfort i wygodę. W naszym domu wyczuwalne będzie rześkie powietrze, przyjemne w oddychaniu i podczas snu. Pozbędziemy się także problemu parujących luster, zaduchu a nawet owadów wlatujących latem oknami. Zyskamy także pewność, że w naszym domu nie rozwinie się pleśń a zdrowie nie będzie zagrożone. I to niezależnie od pory roku czy pogody panującej za oknem.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE