Jak pomoce szkolne wpływają na naukę dzieci i młodzieży?

Czasy szkolne są zazwyczaj wspominane z nostalgią, wielu dorosłych chciałoby do nich wrócić i ponownie poczuć się jak dziecko. Jedynym zmartwieniem wówczas było otrzymanie dobrych wyników z kartkówek, czy klasówek. Jednak dawne czasy, w porównaniu do dzisiejszych różnią się brakiem ówczesnych pomocy dydaktycznych. Tak naprawdę uczniowie mieli do dyspozycji jedynie podręczniki, nie było Internetu, nośników w postaci płyt, czy pendrive’ów, komputerów.

Pomoce szkolne dla uczniów w każdym wieku

Jeszcze 15-20 lat temu nikt nie wiedział o tym, że technologie pozwolą dzieciom na znacznie bardziej sprawną naukę poszczególnych przedmiotów. Dzisiejsze pomoce szkolne są bardzo potrzebne, widać to właściwie w każdej szkole. Niektóre z nich są podstawowym wyposażeniem szkół, przedszkoli, pozostają do dyspozycji każdego ucznia w takim samym zakresie. Nie mówi się w tym kontekście tylko o globusach, mapach, atlasach geograficznych, czy tablicach multimedialnych. Obecnie dostępne są inne pomoce szkolne, zdecydowanie bardziej zaawansowane. Ale nie ma powodu do zaskoczenia, w końcu podstawa programowa jest cały czas rozszerzana, dlatego niezbędne jest posiadanie lepszych możliwości nauki. W sklepach edukacyjnych dostępne są nawet prezentacje z różnych przedmiotów, odtwarza się je już rzadko na DVD, częściej z dysków przenośnych. Materiały edukacyjne w takiej formie można kupić także we własnym zakresie, nie są to oferty skierowane wyłącznie do placówek edukacyjnych. Dlatego rodzice często kupują swoim dzieciom pomoce szkolne w takiej postaci, wychodzą z założenia, że może to im pomóc w rozszerzaniu wiedzy.

Bez jakich pomocy szkolnych nie można się obejść?

Pomoce szkolne są oczywiście potrzebne, nie ma co do tego żadnych wątpliwości, ale wszystkie obowiązkowe powinna zapewniać szkoła. Tak oczywiście jest, dlatego sale matematyczne, informatyczne, chemiczne, biologiczne i inne są wyposażone w niezbędne przedmioty. Nie może przecież zabraknąć brył, przyborów tablicowych, czy innych akcesoriów. Współczesna młodzież jednak często chce iść o krok dalej i lepiej skupić się na swojej ulubionej dziedzinie, więcej się o niej dowiedzieć. W takich przypadkach jak najbardziej przydają się dodatkowe pomoce szkolne, w końcu nie wypada zabraniać dzieciom dostępu do wiedzy. Jest to szczególnie ważne w szkołach ponadpodstawowych, gdzie młody człowiek zaczyna już myśleć w kontekście dalszej przyszłości. Pojawiają się myśli o wyborze zawodu, wtedy pomoce szkolne są bardziej szczegółowe, ponieważ uczniowie skupiają się na swojej ulubionej dziedzinie. Na powyższych przykładach doskonale widać, jaką ewolucję przechodzą pomoce szkolne, wszystko zależy od wieku ucznia. Podczas przygotowań do matury potrzebne są już zaawansowane tablice, plansze i dodatki multimedialne. Forma, w jakiej występują pomoce szkolne ma ogromne znaczenie, od tego zależy tempo przyswajania nowych informacji. Każdy powinien znaleźć odpowiedni dla siebie sposób, na przykład skojarzenia. Umiejętność wykorzystywania pomocy każdego rodzaju przydaje się w późniejszym okresie, na studiach.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE