Jak dbać o samochód z silnikiem diesla?

Liczba polskich użytkowników samochodów napędzanych silnikiem typu diesel jest całkiem imponująca. Auta z dieslem często uważane są za bardziej ekonomiczne biorąc pod uwagę ilość zużywanego paliwa, co w skali roku pozwala zaoszczędzić pokaźne sumy. Jednak silniki typu diesel są nieco bardziej skomplikowane technologicznie niż zwykłe silniki spalinowe, dlatego tak ważne jest ich prawidłowe użytkowanie. Naprawy diesla mogą generować wysokie koszty, co powinno skłonić nas do jeszcze większej dbałości o swój samochód. Jak zatem dbać o silnik diesel?

Jak dbać o silnik diesla: tylko dobre paliwo

Złotą zasadą przyświecającą użytkownikom samochodów z silnikiem diesla powinno być tankowanie tylko paliwa ze sprawdzonego źródła. Paliwo paliwie nierówne, dlatego warto dokładać wszelkich starań, aby silnikowi w naszym samochodzie dostarczać tylko i wyłącznie mieszanek najwyższej jakości. Ma to niezwykle istotny wpływ na stan techniczny wtryskiwaczy, które zaliczane są do jednych z najważniejszych, a przy tym najwrażliwszych elementów w samochodach. Wymiana jednego wtryskiwacza jest bardzo kosztowna, a w razie konieczności wymiany całego kompletu czterech wtryskiwaczy, naprawa może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

Jak dbać o diesla: regularna wymiana oleju

Brak systematyczności w wymianie oleju silnikowego jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii silników typu diesel. Warto zatem stosować się do zaleceń producentów, które powinny być dla nas wiążące, jeśli chcemy zachować dobry stan naszego pojazdu. Czasem jednak warto nieco szybciej dokonać wymiany oleju – tutaj wszystko zależy od warunków użytkowania samochodu. W przypadku dużej częstotliwości eksploatacji auta na krótkich trasach czy szybkiej jazdy, okres ten powinien skrócić się średnio o 10-15%. Jeśli natomiast rzadko korzystamy z samochodu – wymiana oleju silnikowego powinna nastąpić jeszcze wcześniej niż zaleca producent diesla.

Jak eksploatować diesla: stopniowe rozgrzewanie silnika

Grzechem głównym popełnianym przez wielu użytkowników samochodów z dieslem jest zbyt szybkie rozgrzewanie silnika. Zbyt gwałtowne przyśpieszanie czy hamowanie nie służy mechanizmom silnika wysokoprężnego, co w efekcie może prowadzić do jego awarii. Dlatego też przez kilka czy kilkanaście minut od uruchomienia samochodu warto zachować ostrożność w sposobie jego prowadzenia, unikając nagłych zmian w liczbie obrotów silnika.

Samochód z dieslem: chłodzenie silnika

Wiele osób, które zamieniają samochód ze zwykłym silnikiem benzynowym na diesla zapomina o jednej z najważniejszych zasad użytkowania silnika wysokoprężnego: silnia typu diesel nie powinno się wyłączać tuż po dotarciu do celu podróży samochodem. Po zatrzymaniu pojazdu należy odczekać przynajmniej 1-2 minuty przed całkowitym zgaszeniem silnika. Taki zabieg pomaga dłużej zachować żywotność turbosprężarki, w którą wyposażone są nowoczesne samochody napędzane silnikiem diesla.

Silnik diesel: kontrolowanie temperatury

Optymalna wartość temperatury silnika diesla, która pozwala na jego bezpieczne eksploatowanie to średnio 90 st. C. Dlatego tuż po włączeniu silnika warto niezwykle delikatnie obchodzić się z pedałem gazu, gdyż zbyt gwałtowne zwiększenie obrotów może przyczynić się do uszkodzenia systemu napędowego. „Gaz do dechy” tylko po osiągnięciu optymalnej temperatury silnika.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE