Badanie urodynamiczne – krok po kroku

Skierowanie na badania urodynamiczne może wiązać się z niepotrzebnym, dodatkowym stresem u pacjenta. Warto jednak pamiętać, że w ten sposób urolog może skutecznie i bezboleśnie ocenić powody problemów takich jak np. zaleganie uryny w pęcherzu. Jak wygląda tego typu badanie krok po kroku?

Jak przygotować się do wizyty u urologa?

Badania urodynamiczne wymagają od pacjenta specjalnego przygotowania się do nich, a więc:

  • wykonania wlewu doodbytniczego (enema) dzień przed;
  • wypicia odpowiedniej ilości płynów w dniu testu (co najmniej 0,5 litra wody);
  • przeprowadzenia badań ogólnych moczu;
  • zaprzestania brania leków mogących wpływać na działanie pęcherza.

Ponadto pomocne będzie zachowanie spokoju ducha. Seria testów, chociaż nieprzyjemna, nie jest bolesna. Pacjent podchodzący do nich powinien być zrelaksowany i mieć świadomość, że możliwe jest poproszenie o zastosowanie przez urologa znieczulenia miejscowego, podobnie jak w przypadku wazektomii, w postaci żelowej.

Badanie urodynamiczne – na co się przygotować?

Testy urodynamiczne przeprowadza osoba do tego upoważniona. Większość andrologów w Krakowie i innych większych miastach, którzy przyjmują w placówkach medycznych, posiada również specjalizację urologiczną. Mogą więc także wykonać np. wazektomię w krakowskiej przychodni.

Pacjent spędza większość czasu zabiegu (trwającego do godziny) na wygodnym fotelu, będąc rozebranym od pasa w dół. Lekarz wprowadzi do ciała pacjenta dwa cewniki: do cewki moczowej oraz kiszki stolcowej. Następnie podepnie elektrody igłowe do jego mięśni zwieraczy.

Potem pacjent, w ustalonej już pozycji, będzie oddawać mocz do urządzenia zwanego uroflowmetrem. Dzięki temu specjalista będzie w stanie przeprowadzić pomiar ciśnienia wewnątrz układu moczowego, a tym samym ustalić powód jego wadliwego działania.

Jest to jedno z najlepszych badań wykorzystywanych przy diagnostyce problemów związanych z oddawaniem lub nietrzymaniem moczu. Test przepływu uryny, chociaż początkowo może zniechęcać swoją formą, jest prosty, niebolesny i skuteczny.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE