Wszystko o domowej pielęgnacji stóp

Codzienna pielęgnacja skóry naszych stóp jest równie ważna, co troska o skórę twarzy czy dłoni. Jednak w okresie jesienno-zimowym, kiedy nie eksponujemy naszych stóp w takim stopniu jak w cieplejsze dni, zapominamy lub świadomie rezygnujemy z zabiegów mających pozostawić nasze stopy gładkimi i przyjemnymi w dotyku. Stopy jednak warto pielęgnować przez cały rok i to nie tylko ze względu na estetykę. Zadbane stopy to zdrowe stopy, które nie utrudniają nam normalnego funkcjonowania. Jak zatem zatroszczyć się o swoje stopy i pozbyć się problemu popękanych pięt?

Pielęgnacja stóp – dlaczego sprawia nam tyle kłopotów?

Skóra na naszych stopach jest znacznie bardziej wymagająca niż w innych partiach naszego ciała. Podobnie jak w przypadku ust, warstwa skórna na podeszwie pozbawiona jest gruczołów łojowych, przez co tak trudne utrzymać jej odpowiednie nawilżenie. Nie ma kanalików łojowych, za to są gruczoły potowe, których pracę wzmagamy skarpetami ze sztucznych materiałów. Gwałtowne zmiany w poziomie nawilżenia skóry na stopach sprawiają, że jest bardziej narażona na rogowacenie, zgrubienie czy pojawianie się bolesnych pęcherzy i odcisków.

Przy okazji pielęgnacji stóp warto wspomnieć o bardzo uciążliwym problemie, jakim jest grzybica stóp i paznokci. Wysoka temperatura i wilgoć są warunkami wręcz idealnymi do rozwoju tych mikroorganizmów. Jeśli dochodzi do tego nieodpowiednia higiena czy dieta bogata w cukry proste, węglowodany i tłuszcze, prawdopodobieństwo wystąpienia grzybicy jest bardzo wysokie.

Pielęgnacja stóp krok po kroku

Zdrowe i zadbane stopy powinny być wizytówką każdej kobiety niezależnie od pory roku. Dlatego warto stosować sprawdzone rozwiązania, które przybliżą nas do uzyskania najbardziej optymalnego efektu. Jak zatem zadbać o swoje stopy w domowych warunkach?

Pielęgnacja stóp: kąpiele wodne

Problemem, który dotyka większość z nas jest zgrubiała i zrogowaciała skóra na piętach. Pierwszym krokiem do zmiękczenia skóry stóp jest ich wymoczenie w ciepłej wodzie z dodatkiem drogocennych substancji odżywczych. Może to być sól morska, sól kuchenna, soda oczyszczona czy zwyczajne szare mydło, które posiada odkażające właściwości. Do kąpieli dla naszych stóp możemy również dodać zioła – tymianek czy lawenda zmniejszą potliwość naszych stóp. Stopy powinnyśmy moczyć od 15 do 20 minut, najlepiej wieczorem, kiedy nasze stopy potrzebują odpoczynku po całym dniu w obuwiu.

Pielęgnacja stóp: usuwanie zgrubiałej skóry

Stopy po ciepłej kąpieli są odpowiednio przygotowane do dalszej części pielęgnacji. Zmiękczona i nawilżona skóra zdecydowanie lepiej znosi mechaniczne usuwanie zgrubiałego naskórka. Wiele z nas używa do tego celu pumeksu, który z uwagi na dość szerokie pory jest prawdziwym królestwem bakterii. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie specjalna tarka drobnoziarnista, która pomoże nam w pozbyciu się najbardziej problematycznych zrogowaceń, szczególnie na piętach. Jeśli borykamy się również z bolesnymi odciskami, warto zastosować specjalne plastry lub zmiękczać je maścią z kwasem salicylowym. Wtedy łatwiej jest pozbyć się ich wraz z głęboko osadzonymi rdzeniami.

Pielęgnacja stóp: peeling do stóp

Kolejnym krokiem w drodze do zadbanych stóp jest wykonanie peelingu całej powierzchni naszych stóp. W ten sposób pozbędziemy się pozostałości martwego naskórka i nadamy naszym stopom gładkiego i zdrowego wyglądu. Możemy również zastosować złuszczający krem do stóp, który wykazuje się łagodniejszym działaniem niż peeling gruboziarnisty.

Pielęgnacja stóp: krem odżywczy do stóp

Po zmiękczeniu i wygładzeniu stóp przychodzi czas na ich odżywienie. Możemy zastosować specjalne kremy nawilżające, jednak musimy pamiętać, by krem na dzień nie był zbyt tłusty. Na noc możemy zastosować bardziej treściwe kremy lub maseczki do stóp z zawartością witamin A i E.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE