Czym jest Saxenda?
Jest to roztwór do wstrzykiwania. Stosuje się go w przypadku osób z nadwagą lub otyłością. Trzeba jednak pamiętać o tym, że działa jedynie, gdy dołączymy do niego odpowiednią dietę oraz wysiłek fizyczny.
Pacjenci traktują ten lek jako suplement na odchudzanie.
Skład:
- Liraglutyd – jest to składnik, który przypomina ludzki hormon wydzielany w jelitach po posiłku. Właśnie jest on odpowiedni za głód oraz poczucie sytości. Dzięki temu osoba mniej je, a masa jej ciała spada.
Saxenda pomaga w stracie tkanki tłuszczowej.
- fosforan dwuwodny disodu
- glikol propylenowy
- fenol
- kwas chlorowodorowy
- wodorotlenek sodu do dostosowania pH
- woda do wstrzykiwań
Wskazania do stosowania
Trzeba zaznaczyć, że lek nie jest przeznaczony dla każdego. Przede wszystkim powinny korzystać z niego osoby z:
- otyłością – przy BMI większym niż 29;
- nadwagą – przy BMI 27-30; musi jednak temu towarzyszyć przynajmniej jedna choroba związana ze zbyt wysoką masą ciała.
Poza stosowaniem leku, należy pamiętać o odpowiedniej, niskokalorycznej diecie oraz większym wysiłkiem fizycznym. Tylko wtedy będą widoczne efekty działania leku.
Kiedy nie stosować leku Saxenda?
Przede wszystkim nie powinny korzystać z niego osoby, które mogą mieć uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu.
Nie znajdziemy informacji na temat jego bezpieczeństwa czy skuteczności. Dlatego nie zaleca się, by osoby powyżej 75 roku życia korzystały z niego. Ponadto nie powinno go używać osoby, które używają już innych leków do kontroli masy ciała, które mają otyłość wtórną lub ludziom z zaburzeniami odżywiani, problemami z wątrobą czy nerkami.
Jak dawkować preparat?
Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych. Nie mogą z niego korzystać osoby niepełnoletnie. Warto wstrzykiwać go w tkanki mięśniowe o stałej porze.
Na początek wystarczy dawka 0,6 mg na dobę. Chodzi bowiem o to, by organizm przyzwyczaił się do leku. Dopiero potem można stopniowo zwiększać dawkowanie o 0,6 mg na dobę. Jednak okresy zwiększania powinny wynosić przynajmniej 1 tydzień. Nie przekraczamy dawki 3 mg na dobę.
Jeśli zauważymy u siebie jakieś skutki uboczne, należy przerwać dalszą terapię, skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Skutki uboczne stosowania leku
Bardzo często występują:
- zaparcia
- biegunka
- nudności
- wymioty
Często występują:
- zawroty głowy
- hipoglikemia
- zaburzenia smaku
- bezsenność
- stan zapalny żołądka
- uczucie suchości w ustach
- refluks
- dyspepsja
- wzdęcia
- bóle w nadbrzuszu
- nadmierna produkcja gazów
- kamica
- odbijanie się
- zmęczenie
- astenia
Niezbyt często występują:
- pokrzywka
- stan zapalny trzustki
- zapalenie pęcherzyka żółciowego
- odwodnienie
- tachykardia
- złe samopoczucie
Rzadko występują:
- niewydolność nerek
- reakcje anafilaktyczne
- zaburzenie czynności nerek
Środki ostrożności
W niektórych przypadkach należy stosować szczególne środki ostrożności. Szczególnie niektóre choroby towarzyszące stanowią przeciwskazanie do stosowania preparatu.
Jeśli ktoś choruje na cukrzycę, Saxenda nie może być stosowana jako zamiennik insuliny.
Ponadto nie zaleca się tego suplementu osobom, które należą do następujących grup:
- osoby, które przyjmują inne preparaty, które mają pomagać w kontroli masy ciała
- osoby, które mają gastroparezę cukrzycową lub nieswoiste zapalenie jelit
- osoby, które stosują leki, przez które może dochodzić do zwiększenia się masy ciała
- osoby, które mają problemy z nerkami lub wątrobą
- osoby z niewydolnością serca klasy IV
- seniorzy po 75 roku życia
- osoby z otyłością wtórną
Szczególną ostrożność należy zastosować przy osób z chorobami tarczycy lub z zaburzeniami w funkcjonowaniu wątroby.
Opracowanie na podstawie informacji na stronie Dietetyk.
Jeśli pacjent ma kamicę żółciową, zapalenie pęcherzyka żółciowego lub zwiększoną częstość akcji serca, powinien poinformować lekarza o tym, zanim zostanie zastosowana kuracja. Ponadto należy kontrolować częstość akcji serca i zakończyć korzystanie z leku, jeśli będzie zbytni wzrost.
W przypadku zapalenia trzustki lub podejrzenia, że może występować, należy zakończyć czym prędzej terapie i nie wznawiać.
Podczas całej kuracji pacjenci muszą zawsze pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Stosowanie leku może bowiem prowadzić do zbytniej utraty płynów, dlatego częste picie wody jest jak najbardziej zalecane. Chodzi bowiem o to, by nie doszło do żadnych problemów związanych z nerkami.
Ogólnie jednak lek nie powinien wpływać negatywnie na pacjenta. Można przy jego stosowaniu prowadzić samochód. Jednak w przypadku wystąpienia zawrotów głowy, warto zadbać o szczególną ostrożność.
Saxenda w ciąży
W przypadku kobiet w ciąży nie zaleca się korzystania z leku Saxenda. Nie jest bowiem wiadome, jak powinien być przyjmowany w tym okresie.
Saxenda przy karmieniu piersią
Lek nie jest zalecany do korzystania podczas karmienia piersią, choć nie zostało wskazane, by przenika do pokarmu. Jednak dla bezpieczeństwa dziecka lepiej go unikać.
Saxenda a inne leki
Nie jest w pełni wiadome, czy Saxenda wchodzi w interakcje z innymi preparatami. Nie jest to w pełni wykluczone, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność. A najlepiej skonsultować się z lekarzem.