Popularyzacja połączeń lotniczych sprawiła, że z każdym rokiem zmniejsza się liczba pasażerów podróżujących pociągami. Trzeba przyznać, że reputacja polskich kolei nie jest w najlepszej kondycji, szczególnie gdy w mediach pojawiają się informacje o wielogodzinnych opóźnieniach czy problemach technicznych składów kolejowych. Jednak czy opóźnienia nie są również związane z podróżowaniem samolotem? Żaden środek transportu nie jest w stanie zagwarantować nam bezproblemowej podróży w czasie szacowanym przez przewoźnika. Co więcej, nawet podróż prywatnym samochodem nie jest gwarancją osiągnięcia destynacji bez dodatkowych komplikacji. Zatem czy pociąg może być równie komfortowym sposobem na podróżowanie po Polsce czy Europie?
Pendolino – nowa jakość podróżowania
Przed erą Pendolino trudno było marzyć o luksusowym podróżowaniu w wagonach, które nie dość, że przypominały czasy PRL-u, to w dodatku brakowało w nich podstawowych udogodnień jak sieć Wi-Fi czy gniazdka USB. Dla wielu podróżujących liczy się nie tylko czas przejazdu, ale również warunki, w których przychodzi nam spędzić kilka godzin. Pendolino stało się namiastka luksusu, o którym wcześniej mogliśmy tylko pomarzyć. Nowoczesne wnętrza, wygodne fotele, smaczne jedzenie i większa przestrzeń osobista przypadająca na jednego pasażera. Wraz z pojawieniem się Pendolino wzrosła liczba pasażerów zadowolonych z podróży polskimi liniami kolejowymi – idealne rozwiązanie dla osób, które borykają się ze strachem przed lataniem.
Podróżowanie pociągiem – nowoczesne dworce kolejowe
Jeśli porównać ilość działających dworców kolejowych z ilością lotnisk w naszym kraju to w zdecydowanie lepszym położeniu są podróżujący koleją. Już na kilkudziesięcio-kilometrowym odcinku możemy spodziewać się przynajmniej kilku przystanków. Co więcej, dofinansowania unijne sprawiły, że przez ostatnie kilkanaście lat nasza infrastruktura kolejowa znacznie zyskała na funkcjonalności, dzięki czemu powoli dorównujemy najlepszym w Europie.
Podróż pociągiem – brak limitów bagażowych
Podróżując liniami lotniczymi często natrafiamy na jeden podstawowy problem, jakim niewątpliwie jest limit bagażowy. W zależności od przewoźnika, mamy dość ograniczone możliwości względem wielkości naszego bagażu podróżnego. W wielu przypadkach musimy uiszczać dodatkową opłatę z tytułu kilku dodatkowych kilogramów. W pociągu nikt nie dokonuje ważenia czy mierzenia naszych walizek – ich wagę możemy swobodnie przystosować do naszych potrzeb bez ryzyka naliczenia nieprzewidzianych kosztów przewozu.
Podróżowanie pociągiem – (prawie) bez ograniczeń pogodowych
Praca wielu lotnisk nierzadko jest zakłócana przez warunki atmosferyczne, które uniemożliwiają całkowicie bezpieczne loty samolotem. Opóźnienia czy odwołane rejsy lotnicze często spowodowane są gwałtownymi burzami, porywistym wiatrem, gradobiciami czy zamieciami śnieżnymi. Kursowanie pociągów jest niemal niewrażliwe na skutki niekorzystnej pogody, pod warunkiem, że wskutek niebezpiecznych zjawisk sieci trakcyjne czy tory nie doznały uszkodzeń. Trzeba przyznać, że usterki kolejowe są coraz rzadziej spotykane ze względu na regularne prace modernizacyjne przeprowadzane na polskich torowiskach.
Podróż pociągiem bez kolejek
Na lotniskach często mamy do czynienia z długimi kolejkami. Na dworcach kolejowych są one rzadkością – znalezienie odpowiedniego wagonu i miejsca w składzie kolejowym staje się znacznie łatwiejsze dzięki odpowiednim oznakowaniom wagonów i przedziałów. Co więcej, wejście do pociągu zajmuje zaledwie kilka sekund – procedury związane z kwestiami bezpieczeństwa są znacznie mniej rygorystyczne niż w przypadku podróżowania samolotami.