Łuszczyca to choroba, która bez wątpienia wymaga wdrożenia leczenia i to najlepiej jak najszybciej, od razu po jej trafnym rozpoznaniu. Warto zaznaczyć, że jest to choroba przewlekła, często nawracająca o charakterze autoimmunologicznym. Jest częstym schorzeniem dermatologicznym i problem z nią ma spory odsetek całej populacji. Jej najbardziej charakterystyczne objawy to wykwity na powierzchni skóry, które mają tendencję do łuszczenia się, rzadziej ta choroba powoduje także objawy ze strony układu kostno-stawowego. Jak wygląda więc leczenie łuszczycy?
Łuszczyca jak leczyć?
- Leczenie farmakologiczne – jakie leki na łuszczycę? Farmakoterapię w przypadku łuszczycy można podzielić na leki stosowane miejscowo oraz terapię doustną. Leczenie miejscowe jest zazwyczaj pierwszym krokiem w leczeniu schorzenia, jakim jest łuszczyca. U większości chorych na łuszczycę, leczenie miejscowe jest wystarczające i pozwala osiągnąć zadowalające efekty terapii. Stosuje się w przypadku leczenia miejscowego kilka grup leków, w tym głównie leki złuszczające i redukujące.
- Leki złuszczające (maść salicylowa, maść mocznikowa, maść solankowa, dziegcie), mają na celu złuszczyć martwy naskórek, powstający w dużej ilości w przebiegu łuszczycy, aby kolejno stosowane preparaty, mogły być lepiej dostępne w miejscu podania miejscowego i mogły skuteczniej wnikać i leczyć chore miejsca.
- W leczeniu lekami redukującymi w terapii miejscowej, stosuje się m,in. dziegcie roślinne, witaminę D oraz glikokortykosteroidy. W niektórych, cięższych przypadkach łuszczycy, kiedy leczenie miejscowymi preparatami nie pomaga, konieczne jest leczenie doustne łuszczycy, które w głównej mierze opiera się na leczeniu immunosupresyjnym.
- Naświetlanie promieniami UV – tzw fototerapia jest jedną z podstawowych i powszechnie wykorzystywanych metod leczenia łuszczycy. Daje bardzo dobre efekty leczenia tego schorzenia, zwłaszcza kiedy jest połączona z metodami farmakologicznymi.
- Naturalne leczenie łuszczycy – skutecznymi lekami, które bardzo powszechnie stosowane są w leczeniu łuszczy, a pochodzą z surowców roślinnych są dziegcie. Mają smolistą konsystencję i nieprzyjemny zapach, ale są bardzo skuteczne.
- Łuszczyca – leki bez recepty – lekami które mogą pomóc w leczeniu łuszczycy, dostępnymi bez recepty są np. niektóre leki złuszczające, wspomniane powyżej. Łuszczyca leczenie tego schorzenia, powinno jednak zawsze odbywać się pod kontrolą specjalisty dermatologa, gdyż jest to poważne schorzenie autoimmunologiczne i raczej nie powinno być leczone samodzielnie, bez jakiejkolwiek konsultacji
Dlaczego warto szybko zacząć leczenie?
Łuszczyca leczenie tej choroby powinno się zacząć jak najszybciej ze względu na poważne powikłania – głównie pochodzące ze strony układu kostno-stawowego. Szybkie wdrożenie terapii pomoże temu zapobiec i poprawi także znacznie komfort życia pacjenta.
Zobacz też: Skuteczne szampony na łuszczycę skóry głowy – ranking
Jak wspomóc leczenie
Łuszczyca leczenie to nie jedyny sposób w jaki możemy walczyć z chorobą. Leczenie jest niezbędne, ale dodatkowo możemy je wspomagać np. poprzez stosowanie dostępnych w aptekach kremów o działaniu natłuszczająco-kojącym, które pomoże ukoić mocno podrażnioną podczas przebiegu łuszczycy skórę i niweluje jej przesuszenie.
Leczenie w domu – czy jest skuteczne?
Leczenie domowymi metodami nie powinno zastępować całkowicie leczenia z wykorzystaniem metod farmakologicznych czy też fototerapii. Może stanowić jedynie dopełnienie tych metod. W leczeniu wspomagającym łuszczycy domowymi sposobami, mogą być przydatne mieszanki ziołowe, zawierające np. liść brzozy, czy też kłącze perzu, a także ziele skrzypu polnego. Leczenie łuszczycy głowy można wspomóc płukankami przygotowanymi z takich ziół.
Podsumowanie
Łuszczyca to schorzenie, które nie powinno być bagatelizowane. Wymaga specjalistycznego i jak najszybciej podjętego leczenia.