Czy adwokat i radca prawny to jedna i ta sama osoba? Okazuje się, że nie i dziś pochylimy się nad tym, dlaczego tak właściwie jest.
Adwokat a radca prawny – jaka występuje różnica?
Dziedzina prawa jest wyjątkowo skomplikowana. Nie powinien więc dziwić nam fakt, że w przypadku zawodów powiązanych właśnie z nim jesteśmy w stanie znaleźć naprawdę wiele różnych ich odmian, w których to różnice na pierwszy rzut oka wcale nie są widoczne. Dzisiaj pochylimy się jednej z nich, porównując takich specjalistów, jak adwokat i radca prawny w Katowicach. Najłatwiej będzie to przedstawić na przykładzie uwypuklenia różnić. Patrząc bowiem na oba te zawody, w pierwszej chwili jesteśmy w stanie pomyśleć, że mówimy o jednej i tej samej profesji. W obu przypadkach możemy mówić chociażby o przeprowadzaniu porad prawnych, pełnienie funkcji pełnomocnika czy obrońcy, tworzeniu projektów prawnych, aktów prawnych, dokumentów prawnych, takich jak umowa czy statuty. Gdzie więc leży w tym przypadku różnica?
Kiedy pomocny będzie adwokat, a kiedy przyda się wsparcie radcy prawnego?
Mimo że pomiędzy radcą prawnym a adwokatem występuje wiele różnic, wcale nie możemy tych dwóch zwrotów nazywać zamiennie. Kiedyś były one o wiele większe – do 2007 tylko adwokat mógł występować w roli obrońcy w sądzie, a także tylko on mógł podejmować się spraw z prawa rodzinnego. Od 2007 roku różnice te mocno się zatarły – zarówno adwokat, jak i radca prawny może zajmować się takimi sprawami, jak dla przykładu odszkodowania za szkody górnicze w Rudzie Śląskiej. Nie zmieniła się jednak jedna kwestia – adwokat może prowadzić swoją praktykę tylko poprzez osobną działalność gospodarczą, podczas gdy radca prawny może na przykład zostać zatrudniony bezpośrednio przez konkretną firmę. Adwokat może w taki sposób działać wyłącznie na podstawie umowy cywilnoprawnej, lecz z radcą prawnym można już bez trudności podpisać umowę o pracę. W obecnie funkcjonującym polskim prawie jest to tak naprawdę jedyna poważna różnica.