Jak zrobić najlepsze domowe lody?

Co sprawia, że porcja domowych lodów naprawdę zapada w pamięć? Oprócz smaku, w lodach najważniejsza jest  kremowa konsystencja, brak lodowych grudek oraz brak tłustego posmaku w ustach. Tylko kombinacja tych walorów daje gwarancję przygotowania w domu wspaniałego deseru, który będzie smakował każdemu. 

Chociaż lody domowe to tylko kilka prostych składników, to jakość tych składników, a także sposób, w jaki się z nimi obchodzimy w trakcie kręcenia lodów, skutkuje jakością przygotowanego deseru.

O jakości lodów decyduje kilka czynników:

  • Zawartość tłuszczu
  • Zawartość cukru
  • Ile powietrza która została włączona do masy
  • Stopień emulgacji
  • Szybkość zamrażania

Tłuszcz kluczem do doskonałej tekstury lodów

Dobre domowe lody są bogate w tłuszcz. Cząsteczki wody w naturalny sposób przyciągają się do siebie i jeśli nadarzy się okazja, gromadzą się razem tworząc bryłki. Tłuszcz spowalnia ten proces, stojąc na drodze tych cząsteczek. Im wyższa zawartość tłuszczu w lodach, tym mniej bryłek wodnego lodu. Należy także pamiętać, że im wyższa zawartość tłuszczu w mleku czy śmietance, tym więcej czasu musimy poświecić na ubijanie masy. Idealna zawartość tłuszczu w lodach 12%-20%, powyżej tej granicy ryzykujemy ubicie masła.

Cukier, coś więcej niż tylko słodzik

Cukier nie tylko sprawia, że lody są słodkie, ale także wpływa na ich konsystencję, poprawiając kremowość i kontrolując ich stopień zamrożenia. Dodanie zbyt dużej ilości cukru do przepisu może w ogóle uniemożliwić zamarznięcie lodów. Tego typu problem powstaje przy lodach, które zawierają cierpkie składniki, takie jak cytryny, które wymagają więcej słodzika niż, chociażby wanilii.Z kolei, zbyt mała ilość cukru w lodach może sprawić, że będą one twarde jak skała. Dzieje się tak ponieważ cukier obniża temperaturę zamarzania wody w lodach.

  • Jeśli chcemy ograniczyć ilość cukru w domowych lodach, ale jednocześnie zachować ich kremową konsystencję, możemy dodać 2 łyżki likieru tuż przed zakończeniem ubijania. Kahlua, rum i bourbon nadadzą lodom subtelnego

Mniej powietrza, lepszy smak

Ciekawostką jest, że im mniej powietrza w lodach, tym są one smaczniejsze i bardzie kremowe. Lody premium zawierają 22%-25% powietrza, podczas gdy tańsze, gorszej jakości lody mogą mieć prawie 100%. Dobre, lody domowej roboty, ręcznie ubijane lub robione w małej maszynce do lodów,są bliższe jakościowo lodom premium. Ogólnie rzecz biorąc, mniejsze ilość wtłoczonego powietrza oznacza bogatszy, bardziej kremowy i gęstszy produkt końcowy.

Emulgatory łączą składniki

Homogenizacja, czyli mechaniczny proces emulgowania tłuszczu i wody w produktach mlecznych, zapobiega ich rozwarstwieniu się na śmietanę i mleko odtłuszczone. Używanie mleka homogenizowanego i śmietanki, a także dodanie jajek do mieszanki jest najczęstszą metodą domową pomagającą w emulgacji bazy lodowej. Oprócz tego, że żółtko jest emulgatorem dodatkowo zagęszcza wstępnie ubitą bazę lodów, co nadaje produktowi końcowemu bardziej kremowe odczucie w ustach. Chętnym chcym wykorzystać te porady polecamy wpis Przepisy na zdrowe lody domowe w portalu potrawyregionalne.pl. Umiejętne połączenie wszystkich składników o odpowiednich właściwościach zaowocuje doskonałymi, domowymi lodami.

Mechanika zamrażania domowych lodów

I na koniec rzecz najistotniejsza. Szybkość, z jaką zamrażamy lody, jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, jak gładki lub grudkowaty będzie zamrożony przysmak. Jeżeli chcemy uzyskać, świetne domowe lody, naszymi sprzymierzeńcami będą niskie temperatury i duże tempo. Im szybciej uda nam się zamienić płynną bazę w stałą, tym bardziej kremowy będzie ulubiony deser.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE