Łupież jest chorobą skóry, która dotyka około 50% populacji. Cierpią z jego powodu częściej mężczyźni niż kobiety, w największym nasileniu około 20. roku życia. Zazwyczaj pojawia się na skórze przetłuszczającej się, ale można go zaobserwować także na skórze wrażliwej lub suchej. Jego objawem jest zwiększone łuszczenie się skóry głowy oraz łojotok. Szczególną odmianą jest łupież tłusty, który jest mniej widoczny, ale o wiele bardziej groźny. Jeśli nie zastosujemy leczenia, może powodować nawet wypadanie włosów.
Objawy choroby
Charakterystycznym objawem łupieżu tłustego jest łojotok skóry głowy. Jest on przyczyną występowania dalszych problemów. Do innych czynników można zaliczyć zaburzenia hormonalne, stres, choroby autoimmunologiczne, a także nieprawidłową pielęgnację skóry. W łupież tłusty może przekształcić się odmiana sucha, jeśli występuje w sposób długotrwały. Chorobę nasila grzyb Malassezia furfur. Do rozwinięcia się stanu chorobowego może prowadzić także ogólne obniżenie odporności. Nasilenie objawów łupieżu tłustego następuje zimą, natomiast w okresie letnim bardzo często problem zanika.
Podczas występowania łupieżu tłustego, łojotok przyjmuje formę żółtych płatków i strupów na skórze głowy. Są one wyraźnie wyczuwalne pod palcami jako grudkowata masa, którą można łatwo oderwać. Włosy szybko przetłuszczają się i wyglądają mało atrakcyjne nawet po umyciu za pomocą wysokiej jakości kosmetyków. Dodatkowo występuje zaczerwienienie skóry, połączone w bardzo silnym świądem. Należy na to uważać, bo podrażnienie i uszkodzenie cebulek włosów może prowadzić do łysienia.
Domowe sposoby leczenia
Leczenie łupieżu tłustego należy rozpocząć od razu po zauważeniu objawów. Stan skóry na głowie mogą skutecznie poprawić różnego typu wcierki, maski i płukanki. Mogą one dodatkowo redukować swędzenie. Ze sposobów naturalnych warto wymienić napary z pokrzywy lub rumianku, a także sok z cytryny oraz ocet jabłkowy. Bardzo dobrze sprawdzą się olejki o działaniu przeciwzapalnym.
W okresie leczenia należy unikać pielęgnacji fryzury, na przykład suszenia gorącym powietrzem, zakręcania loków lub stosowania prostownicy do włosów. Najlepiej nie korzystać czasowo z pianek, lakierów i żeli, które mają za zadanie stylizację fryzury. Zamiast tych wszystkich zabiegów warto zaopatrzyć się w odpowiedni szampon. Powinien być to preparat powodujący złuszczanie i usuwanie rogowej warstwy naskórka, a także mający działanie przeciwgrzybiczne.
Używane szampony nie powinny zawierać dodatków w postaci silnych detergentów. Leczenie możemy natomiast wspomagać za pomocą diety, która powinna być bogata w cynk oraz witaminy z grupy B i E. Możemy stosować dodatkowo leki doustne i środki o działaniu miejscowym.
Codzienna profilaktyka
Zakończenie leczenia nie oznacza, że możemy o chorobie zapomnieć. Łupież tłusty jest chorobą nawracającą, dlatego należy ciągle stosować profilaktykę. Należy zrezygnować z tłustych kosmetyków, a także nadmiernego mycia i suszenia włosów. Głowę trzeba spłukiwać dokładnie po umyciu i nie używać suchych szamponów. Jeśli zauważymy podrażnienie skóry po zastosowaniu zakupionego preparatu, należy go odstawić i poszukać zamiennika.
Pamiętajmy, że łupież nie ustąpi samorzutnie. Nie można czekać na jego rozwój i liczyć na zakończenie choroby po stosowaniu zwykłych środków do mycia. Zdrowa skóra głowy przyczyni się do utrzymania lepszej kondycji włosów oraz ich lepszego wzrostu. Ma to znaczenie w każdym wieku.