Jak działają czujniki ruchu na podczerwień? Zasada pracy i zastosowanie

Za pomocą czujników ruchu można szybko wykrywać ruch w różnych obszarach. Co warto wiedzieć na temat czujników wykorzystujących podczerwień?

Czym są czujniki ruchu?

Czujnikami ruchu określa się rodzaj urządzeń elektronicznych, których celem jest wykrywanie ruchu. Z tego względu znalazły one bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu, a także używane są w domach i mieszkaniach.

Do kategorii czujników tego typu zaliczane są również czujniki ruchu na podczerwień, które również określane są jako czujniki PIR, czyli Passive Infra-Red.

Jak działają czujniki ruchu na podczerwień?

Czujniki ruchu tego typu potrafią odbierać promieniowanie elektromagnetyczne. Wykrywają w nim pasmo podczerwieni, czyli inaczej ciepło, które emitowane jest między innymi przez ciało człowieka. Potrafią one jednocześnie analizować różne parametry ciepła, dzięki czemu odróżniają od siebie ludzi i zwierzęta, na przykład zwierzęta domowe. Wobec tego czujniki ruchu na podczerwień mogą wykrywać człowieka, natomiast nie będą wykrywały zwierząt, co zmniejsza ryzyko fałszywych odczytów.

Warto wskazać, że w porównaniu do innego rodzaju czujników, na przykład laserowych, nie mają one skoncentrowanej wiązki, dlatego też mogą działać w obrębie całego pomieszczenia. Wobec tego duże znaczenie ma również ich prawidłowy montaż, aby mogły one objąć swoim działaniem określony obszar.

Montaż czujników najczęściej następuje na suficie albo na ścianie, ponieważ mogą one wtedy zapewnić najszerszy obszar detekcji.

Trzeba również pamiętać o tym, że czujniki ruchu na podczerwień nie powinny być używane w miejscach, gdzie są one narażone na powstawanie znacznych zmian temperatur, na przykład w pobliżu grzejników.

Gdzie najczęściej montuje się czujniki ruchu na podczerwień?

Ze względu na swój sposób działania czujniki ruchu na podczerwień mają rozległe zastosowanie i obecnie można spotkać się z tego typu urządzeniami w wielu miejscach, między innymi w zakładach przemysłowych, biurach, obiektach użyteczności publicznej, domach, mieszkaniach.

Najczęściej czujniki ruchu na podczerwień wykorzystywane są w systemach bezpieczeństwa, na przykład w systemach alarmowych. W przypadku, gdy czujnik wykryje ruch, może on przekazać informacje do centrali alarmowej. Kolejnym krokiem jest wtedy wszczęcie alarmu dźwiękowego, świetlnego, a także opcjonalne przekazanie informacji do firmy ochroniarskiej, użytkownika systemu na jego telefon.

Ponadto czujniki ruchu na podczerwień mogą być też używane w innych celach, na przykład mogą one uruchamiać oświetlenie w pomieszczeniach, na zewnątrz.

Podobne artykuły

Komentarze

NAJNOWSZE