Marzysz o tym, by spędzić kilka dni w Krakowie? Zastanawiasz się, co zobaczyć? Stolica Małopolski oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych. Sprawdź kilka naszych propozycji!
Zamek Królewski na Wawelu
Wawel jest jednym z symboli Krakowa. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. Duże zmiany w kształcie zamku nastąpiły za panowania Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Wtedy powstały widoczne do dziś gotyckie zręby konstrukcji i mury obronne. Kolejna ważna zmiana miała miejsce za panowania Zygmunta I Starego, kiedy pojawiły się renesansowe akcenty. Owocem tych modyfikacji są wyjątkowe krużganki. W zamku zachowała się większość oryginalnego wyposażenia, jak stropy kasetonowe, dzieła sztuki, czy arrasy jagiellońskie.
Sukiennice
To jeden z wielu symboli stolicy Małopolski. Znajdują się tu dwa rzędy straganów z biżuterią, pamiątkami i rękodziełem. Na pierwszym piętrze mieści się Galeria Malarstwa i Rzeźby Polskiej XIX wieku, oddział Muzeum Narodowego. Przez Sukiennice możesz też wejść do Podziemnego Rynku. Warto również odwiedzić słynną kawiarnię Noworolski, znajdującą się na parterze.
Ogród Zoologiczny
W krakowskim Ogrodzie Zoologicznym mieszka ponad 1300 zwierząt, przedstawicieli ponad 270 gatunków. Ponad 100 z nich należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, w tym kondor, żyrafa Rothschilda, tygrys amurski, pantera śnieżna, koń Przewalskiego, mała panda. Ogród Zoologiczny w Krakowie należy do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Możesz tutaj zobaczyć ptaki egzotyczne, zwierzęta wodne, dzikie koty, małpy, gady, płazy i akwaria.
Kazimierz
Dzielnica Kazimierz, uznawana w całości za zabytek, powstała w XIV wieku i do przełomu XVIII/XIX wieku była samodzielnym miastem. Znajduje się tu wiele zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w tym kilka synagog, kościołów i cmentarzy, a także muzea, teatry i galerie. Panuje tu niepowtarzalny klimat. Co roku odbywa się tutaj Festiwal Kultury Żydowskiej.
Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe powstało w 1879 roku. Może się poszczycić zapierającą dech w piersiach kolekcją. Jedną z głównych atrakcji jest „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, prezentowaną w oddzielnej sali. Oprócz tego możesz zobaczyć dzieła Henryka Siemiradzkiego, Władysława Podkowińskiego, Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
To najstarszy tego typu obiekt w Polsce. W szklarniach rośni wiele roślin tropikalnych. W Ogrodzie Botanicznym można zobaczyć rośliny chronione, ozdobne, wodne, lecznicze, udomowione, alpejskie. Znajduje się tu również stacja meteorologiczna i dawne obserwatorium astronomiczne. Początkowo zajmował około 2,4 ha powierzchni, a obecnie liczy 9,6 ha.
Kopiec Kościuszki
Zastanawiasz się, co robić w Krakowie? Jeśli chcesz aktywnie spędzić czas wolny, zwróć uwagę na Kopiec Kościuszki. Otacza go fort-cytadela, w którym mieści się Muzeum Kościuszki. U podnóża kopca znajduje się imponująca kaplica bł. Barbary, a na szczycie punkt widokowy. Warto włożyć trochę wysiłku, by wejść na szczyt. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok na miasto.